Informacje

„Lato w regionach” z Karpackiej Troi (zapowiedź)

W sobotę 20 sierpnia w ramach cyklu „Lato w regionach” Telewizja Rzeszów zabierze widzów w podróż do przeszłości. Plenerowe miasteczko z wozami transmisyjnymi stanie na terenie Skansenu Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, gdzie odbywać się będzie VI Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza.

Fot. © materiały prasowe TVP Rzeszów
Fot. © materiały prasowe TVP Rzeszów

Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy to kompleks muzealny powstały w miejscu jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Odkryto tu osadę z epoki brązu, sprzed 4000 lat, a także osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Na tym terenie znajduje się również zrekonstruowany gród słowiański otoczony wałami obronnymi. Wzgórze z grodziskiem skrywa w sobie wiele bezcennych eksponatów wydobytych w czasie prac archeologicznych. Organizowany co roku Karpacki Festiwal Archeologiczny jest jednym z najciekawszych wakacyjnych wydarzeń na Podkarpaciu. Dzięki programowi „Lato w regionach” widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć m.in. odbywające się w jego ramach widowiskowe bitwy, turnieje czy pokazy rzemieślnicze.

W Trzcinicy porozmawiamy m.in. z historykami i osobami zarządzającymi monumentalną twierdzą pod Jasłem. O swojej pasji opowiedzą nam członkowie coraz bardziej popularnych w Polsce grup rekonstrukcyjnych, którzy odtwarzać będą nie tylko dawne bitwy, ale także pokażą jak w okresie epoki brązu i wczesnego średniowiecza wyglądało życie codzienne. Warto dodać, że w czasie imprezy po raz pierwszy zaprezentowane zostaną wyjątkowe miecze z brązu – niedawne znalezisko młodych mieszkańców Jasła. Wspólnie z organizatorami i uczestnikami Festiwalu udowodnimy, że odwiedziny w Karpackiej Troi to niezapomniana lekcja historii dla ludzi w każdym wieku. – przekonuje Marcin Pawlak, autor i prowadzący program „Lato w regionach.

Relacje z Karpackiej Troi będzie można zobaczyć nie tylko w programie „Lato w regionach”. Będziemy przekazywać także informacje dla rzeszowskich „Aktualności”. Z Trzcinicy nadamy również specjalny odcinek prognozy pogody. – dodaje Anna Sabat, prowadząca program i prezenterka prognozy pogody w TVP3 Rzeszów.

Relacje na antenie TVP3 i TVP3 Rzeszów w sobotę 20 lipca o godz. 12:35, 13:20, 14:55, 16:30, 17:15, 18:15 i 20.30.

Programy z cyklu „Lato w regionach” z Trzcinicy można będzie obejrzeć również na stronie www.rzeszow.tvp.pl, w serwisach społecznościowych Telewizji Rzeszów oraz w specjalnym serwisie TVP Bieszczady na Platformie Hybrydowej TVP.

(TVP Rzeszów)

SŁOWA KLUCZOWE