Kultura | rozrywka | edukacja

„Malarski świat Piotra Betleja”

W „MalGalerii” została otwarta (29.07) wystawa malarstwa Piotra Betleja. Na wernisaż przybyło wielu przyjaciół, znajomych i miłośników dobrego malarstwa i oczywiście autor obrazów razem z małżonką i synem.

Fot. © Marcel Betlej
Fot. © Marcel Betlej

Piotr Betlej jest z pochodzenia Jaślaninem, ale od ponad 15 lat mieszka razem z rodziną w Paryżu. Ukończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu, następnie Uniwersytet Ludowy w Wzdowie. Już od młodości wykazywał uzdolnienia plastyczne i oprócz nauki udzielał się artystycznie w Jaśle i nie tylko. Dostał między innymi nagrodę Burmistrza miasta Jasła za działalność artystyczną.

Postanowił jednak spróbować pokazać swoje zdolności poza Jasłem, a nawet Polską i wylądował w stolicy europejskiego artystycznego świata, w Paryżu. Dzięki temu może poznawać najnowsze trendy sztuki, osobiście poznawać artystów światowej klasy i czerpać inspiracje do swojej twórczości. Co prawda w obecnych czasach Internetu, wymiany informacji, telewizji, nie ma problemu z poznaniem tego co się dzieje w świecie. Ale co innego wiedza a co innego, szczególnie dla artysty obcowanie ze sztuką poprzez osobisty udział.

Mimo młodego wieku ma bardzo duży dorobek artystyczny, od wielu lat bierze udział w życiu artystycznym Paryża i Francji – z sukcesami (nagrody na salonach artystycznych). Nie zapomina też o Polsce i oczywiście o naszym mieście Jaśle. Pokazuje i sprzedaje swoje prace z sukcesem również poza granicami Europy, między innymi w Stanach Zjednoczonych – w drugiej stolicy światowej kultury Nowym Jorku.

Należy do kilku grup artystycznych: „EMOCJONALIŚCI” – grupa Amerykańska, „BUISSONANCES” – grupa Paryska i jest od początku członkiem nieformalnej grupy artystów plastyków „PLAJA”.

Jak każdy bardzo dobry artysta nie idzie jedną drogą, ciągle poszukuje, maluje cyklami tematycznymi i technicznymi. Jest to wspaniały sposób na rozwijanie się artystyczne Piotra. Nie zamyka się w jednej szufladzie i nie powiela jednych i tych samych schematów. Na wystawie można zobaczyć kilka cykli prac Piotra Betleja: „Jesienne drzewa”, „Pociągi – zapach dzieciństwa”, „Cykl grafik – poszukiwanie charakteru człowieka”, „Dom przejściowy”.

Pragniemy zwrócić uwagę, że oprócz bardzo ciekawego wyrazu artystycznego, prace malarskie, graficzne Piotra – próbują poprzez różne nietypowe podejście do sposobu ich wykonania – mocna faktura obrazów – wychodząca poza ramy obrazu – do widza. Świat, do którego zaprasza nas artysta jest bardzo melancholijny, nierealistyczny (chociaż posługuje się jak najbardziej realizmem) jest surrealistyczny.

Zapraszamy serdecznie do oglądania prac Piotra Betleja. Większość prac można zakupić.

Wystawa jest czynna do 25.08.2016.

(„MalGaleria”)

SŁOWA KLUCZOWE