Kultura | rozrywka | edukacja

Czułość dla zaplątanych

27 września br. odbyło się spotkanie DKK Liberatorium Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, w trakcie którego rozmawialiśmy o książce Magdaleny Tulli „Szum”.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Szum to historia relacji dwóch kobiet – matki i córki, które dzielą traumy przeszłości i teraźniejszości bez szans na porozumienie. Pancerzem obronnym starszej kobiety jest tzw. „trzymanie fasonu”. Motyw ten u Tulli pojawia się już w „Skazie”, gdzie autorka wyjaśnia: (…) w fasonach zawarta jest cała prawda, i ta, w którą wszystkim wypada wierzyć, i ta, której nikomu nie chce się sprawdzać. Każdy powszechnie uznany osąd może w nich znaleźć oparcie. Fason jest sztancą do powielania wyobrażeń.

Stanisława Czernik: Bardzo ujęła mnie metoda rozplatania tych wszystkich wątków, tak ważnych dla bohaterki. Robi to precyzyjnie jak chirurg, ale bez niepotrzebnej emfazy. Oszczędnie operuje obrazami, oświetlając tylko niezbędne punkty z uwagą i czułością dla zaplątanych.
Maria Kantor: Napisana pięknym literackim językiem, jest bardzo trudna w czytaniu.
Teresa Furmanek-Wnęk: Prawie nie używa metafor.

Ważnym elementem dalszej dyskusji były rozważania o tym, w jakiej mierze wychowanie zależy od uwarunkowań genetycznych i środowiskowych. Wyniknęła z niej smutna konkluzja, że brak dotyku przez matkę zawsze jest miazmatem determinującym prawidłowy rozwój.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE