Kultura | rozrywka | edukacja

Pasja podróżowania i radość relacjonowania

15 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XI Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego wybraliśmy się w niezwykłą podróż śladami Jarosława Kreta – podróżnika, dziennikarza, autora książek m.in. Planeta według Kreta, Moje Indie, Mój Egipt czy Mój Madagaskar.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Podróżuję zawodowo, bo wymyśliłem sobie taki zawód, który jest jednocześnie moim hobby. Dla mnie całe życie jest podróżą – mówił rozpoczynając spotkanie autor i jednocześnie zabierając nas na wyprawę do egzotycznych krajów, które opisuje w swoich książkach.

Pierwszy przystanek zrobiliśmy w Indiach. Poznaliśmy dwa oblicza tego kraju. To widoczne na pierwszy rzut oka, być może nie zawsze takie, jakbyśmy oczekiwali i drugie zgoła odmienne spojrzenie. Gdy przyjrzymy się głębiej, zobaczymy kraj o wielkowiekowej historii, wciąż żywej tradycji i bogatej kulturze. Potęgą tego miejsca są ludzie świadomi swojego dziedzictwa kulturowego.

Rozmawiając z Hindusami o ich kulturze, historii czy literaturze będziemy partnerem w dyskusji, jeżeli prowadzimy ją z pozycji obywatela całej Europy, a nie jedynie naszego kraju – mówił z własnego doświadczenia pięcioletniego pobytu w Indiach gość spotkania.

Po odwiedzinach w Indiach zatrzymaliśmy się na rajskim Mauritiusie. Wysłuchaliśmy opowieści o niezwykłej urodzie tego raju na ziemi i poznaliśmy anegdotę związaną z historią najdroższych znaczków pocztowych na świecie, które można obejrzeć w tamtejszym muzeum.

Ostatnim przystankiem na mapie naszej podróży był Madagaskar, gdzie posłuchaliśmy o prawie nietkniętej ludzką ręką dzikiej przyrodzie i poznaliśmy miejscowe legendy. Zasłuchani we wspomnienia podróżnika, dotarliśmy do końca naszej wyprawy.

W trakcie rozmowy dziennikarz podkreślał: Prawdziwym wyzwaniem jest dla mnie przyglądanie się światu tak, by móc go opisać w ten sposób aby oswoić go moim czytelnikom.

Na zakończenie spotkania był czas na pamiątkowe dedykacje oraz rozmowę o pasji podróżowania.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE