Kultura | rozrywka | edukacja

Podróż w czasie i historii z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

W ramach XI Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego, Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle odwiedziła (22.09) Małgorzata Gutowska-Adamczyk, scenarzystka filmowa, historyk teatru, autorka bestsellerowej sagi „Cukiernia pod Amorem”, laureatka nagrody „Książka Roku 2008”, przyznanej przez Polską Sekcję IBBY za powieść „13. Poprzeczna”.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Autorka zapytana czy pisanie jest jej pasją – odpowiedziała, że bardzo lubi sam proces przygotowania do pisania książek, gromadzenia materiałów, przeglądania źródeł o danej epoce, która ma stanowić tło historyczne jej opowieści, czytania pamiętników i wyszukiwania szczegółów etnograficznych, jak sama je nazywa tzw. „perełek”, „smaczków”. Dzięki tym szczegółom pisarka z perfekcyjną dokładnością potrafi oddać klimat czasów w jakich toczą się losy jej bohaterów.

Duża część spotkania była poświęcona bestsellerowej sadze „Cukiernia pod Amorem”. Zasłuchani we wspomnienia naszego gościa dowiedzieliśmy się kiedy oraz w jakich okolicznościach zrodził się pomysł na opisanie historii mieszkańców Gutowa.

Chciałam napisać tę powieść już w latach 80. Wtedy jako młoda dwudziestoparoletnia dziewczyna, która sobie wymyśliła, że będzie kiedyś stać na pomnikach, siedziałam w swoim małym sklepie i wpadłam na pomysł, że napiszę książkę zainspirowaną życiem mojej ciotki. Na szczęście mało wiedziałam o niej samej i o historii naszej rodziny, dlatego mogłam puścić wodze fantazji.

Pisarka opowiedziała o tym, że choć jej bohaterowie to postaci fikcyjne, często otrzymuje wiadomości od czytelników, którzy dopatrują się w nich podobieństw do losów swoich przodków i bliskich. Próbują również odnaleźć miasteczko, które byłoby pierwowzorem nieistniejącego Gutowa. Autorka zapytana, czy chciałaby żeby powstał film lub serial na podstawie jej książek odpowiedziała, że opisywane historie rozwijają się o wiele lepiej w wyobraźni sympatyków jej twórczości.

Wśród zebranych z dużym entuzjazmem została przyjęta wiadomość o przygotowaniu cyklu będącego kontynuacją „Cukierni pod Amorem”, którego akcja zostanie osadzona w czasach PRL-u. Nie zabraknie tajemnic do odkrycia, pojawią się zarówno dobrze znani nam bohaterowie jak i nowe postacie, w tym bohaterka – alter ego samej autorki.

Pisanie „Cukierni pod Amorem” to była spora praca, ale bardzo interesująca. Ekscytowałam się każdym pomysłem, który przyszedł mi do głowy, żyłam losami moich bohaterów. Teraz bardzo chętnie wracam do tego świata – wspomina pisarka.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk opowieści o książkach i twórczych natchnieniach przeplatała anegdotami o swoim życiu i rodzinnych perypetiach. Nawiązywała żywą rozmowę ze swoimi fanami i czytała fragmenty nowych, jeszcze nie publikowanych utworów.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE