Informacje

Działkowcu – pamiętaj o zabezpieczeniu swojego mienia!

W najbliższych jesienno – zimowych miesiącach rzadziej będziemy odwiedzać nasze ogródki działkowe i domki letniskowe. Jest to także czas, w którym aktywne stają się osoby liczące na łatwy zysk. Mowa o włamywaczach i złodziejach, którzy wykorzystując naszą nieobecność, kradną pozostawione w domkach działkowych różnego rodzaju narzędzia ogrodowe i cenne przedmioty. Dlatego apelujemy by właściwie zabezpieczyć swoje mienie.

Policja logo

Statystyki policyjne i doświadczenia z poprzednich lat wskazują, że do włamań i kradzieży na terenach ogródków działkowych najczęściej dochodzi w okresie jesienno – zimowym. Jesienne chłodne powietrze i zmienna, często deszczowa pogoda, nie sprzyja spędzaniu wolnego czasu w domkach letniskowych, dlatego rzadziej odwiedzamy ogródki działkowe. Warto jednak pamiętać, że brak częstego nadzoru kusi przestępców, którzy liczą na łatwy zysk.

Aby nie stać się ich ofiarą należy odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie i stosować się do kilku cennych rad:

  • Po zakończeniu sezonu, nie pozostawiajmy w domkach działkowych cennych rzeczy i narzędzi, zwłaszcza, gdy pomieszczenia nie są solidnie zabezpieczone przed włamaniem.
  • Pamiętajmy by dokładnie zabezpieczyć wejście do domku letniskowego, sprawdzić zamknięcie okien i drzwi. Starajmy się wykorzystać solidne zabezpieczenia tak, aby nie były łatwe do pokonania.
  • Warto także co jakiś czas odwiedzić działkę i sprawdzić zabezpieczenia. Jeżeli w tym czasie zauważymy podejrzanie kręcące się w pobliżu obce osoby, nie przechodźmy obok nich obojętnie. Zainteresujmy się co robią – mogą to być potencjalni przestępcy, którzy właśnie sprawdzają teren. W razie podejrzeń zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów i powiadamiajmy o swoich obserwacjach Policję (997 lub 112).
  • Dobrze jest nawiązywać i utrzymywać kontakty z innymi działkowcami, którzy na zasadzie sąsiedzkiej pomocy, będą także zwracać uwagę na nasze mienie. Doświadczenie wskazuje, że sąsiedzka pomoc jest najlepszym sposobem na złodziei.
  • Nie opowiadajmy osobom postronnym o tym, co przechowujemy na działce. Jeżeli pozostawimy jakiekolwiek przedmioty, oznakujmy je w taki sposób by były możliwe do identyfikacji w przypadku ich kradzieży.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE