Informacje

„Miłość nie wyraża się w myślach. Miłość jest”

Kolejne pary małżeńskie z terenu Jasła odebrały z rąk burmistrza miasta Ryszarda Pabiana oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Alicji Wójcik prezydenckie medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest parom, które przeżyły wspólnie pół wieku i dłużej. Ten wyjątkowy jubileusz jest potwierdzeniem obrania właściwej drogi życiowej – zgodnie podkreślali w swoich wystąpieniach okolicznościowych obydwoje urzędnicy.

Złote Gody

Alicja Wójcik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle przypomniała, że od momentu, gdy zaproszeni goście przysięgali sobie przed ołtarzem miłość, wierność i uczciwość małżeńską i tym samym połączyli swoje losy na kilkadziesiąt lat, upłynęło pół wieku i dłużej.

W ciągu kilkudziesięciu lat wspólnego pożycia było wiele chwil radosnych, dobrych i pięknych, ale zapewne nie zabrakło też trudnych doświadczeń bowiem każda miłość jest podróżą w głąb siebie, każda decyzja ma konsekwencje, a małżeństwo jest odwagą wspólnego kroczenia przez życiowe zakręty. Państwa postawa stanowi przykład siły małżeńskiej, która jest wartością szczególną zwłaszcza dzisiaj, gdy próbuje się dezawuować znaczenie małżeństwa i rodziny. – zwróciła się do jubilatów.

Podczas swojego wystąpienia podkreśliła, że uroczystość Złotych Godów małżeńskich to „święto miłości, zaufania i wzajemnego oddania”.

To okazja, żeby pochylić się nad ludzkim życiem, by uzmysłowić sobie, że życie jest szansą, którą warto wykorzystać. Obowiązkiem, który należy wypełnić. Wysiłkiem, który trzeba podjąć oraz bogactwem, które powinno się mienić. Ten szczególny jubileusz skłania do refleksji nad przemijaniem, a Państwa jubilatów zapewne do wspomnień wspólnie spędzonych dni, razem przeżytych radości i trosk. – powiedziała.

Urzędniczka przypomniała również, że „małżeństwo to świadomy i dobrowolny związek mężczyzny i kobiety, zatwierdzony prawnie i społecznie, regulowany zasadami i obyczajami”.

W związku małżeńskim kobieta i mężczyzna kształtują swoją przyszłość przez pracę, wychowanie dzieci, codzienny trud i troskę o jak najlepsze funkcjonowanie swojej rodziny. Jest to czas, w którym małżonkowie poznają się, odkrywają, szukają porozumienia, aby w końcu polubić swoje słabości i wady, ponieważ dzielenie życia z drugim człowiekiem jest nie lada wyzwaniem, które wymaga sztuki kompromisu oraz szczególnej cierpliwości i wyrozumiałości. – przyznała Alicja Wójcik.

W dowód szczególnego uznania dla trwałości i nierozerwalności małżeństwa i rodziny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” pary z terenu miasta Jasła.

Odznaczenia z rąk burmistrza Ryszarda Pabiana odebrali: Irena i Edward Czerwińscy, Emilia i Adolf Dziedzicowie, Anna i Aleksander Gawlikowie, Irena i Zdzisław Gorczycowie, Cecylia i Józef Matyjaszowie, Krystyna i Czesław Olbrotowie, Janina i Marian Pikosowie, Janina i Edward Rolscy, Stanisława i Marian Sasakowie, Irena i Marian Snochowie, Krystyna i Jan Szpyrkowie, Katarzyna i Stanisław Wyżkiewiczowie, Waleria i Władysław Wysoccy, Anna i Władysław Wyderkowie oraz Zofia i Franciszek Zołowie. Dwie kolejne pary nie mogły osobiście dotrzeć na dzisiejszą uroczystość.

Kierowniczka jasielskiego Urzędu Stanu Cywilnego podkreśliła, że prezydenckie wyróżnienie jest potwierdzeniem słusznego wyboru przez nich drogi życiowej.

To również publiczny wyraz wdzięczności za niezłomną realizację przysięgi małżeńskiej, za odpowiedzialność i poświęcenie dla rodziny i Ojczyzny. Dlatego proszę przyjąć nasz podziw i uznanie dla stanowczości Państwa postaw oraz gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności, doczekania w dostatku i zdrowiu kolejnych rocznic. – dodała.

Do życzeń dla dostojnych Jubilatów dołączył również gospodarz naszego miasta Ryszard Pabian.

To naprawdę budujące, że po pięćdziesięciu latach małżeństwa nadal Państwo chcecie tutaj przyjść i spotkać się z nami. Serdecznie Państwu gratuluję, bo to dobry prognostyk w dzisiejszych czasach. Chciałbym, abyście ten dobry nastrój i właściwe nastawienie do wspólnego pożycia przekazywali młodemu pokoleniu, bo różnie to dzisiaj bywa. Często związki są traktowane tymczasowo. Patrząc na Państwa to naprawdę budujące, że te pięćdziesiąt lat przeżyliście wspólnie i szczęśliwie. Jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę jeszcze wielu lat spędzonych razem. – powiedział.

Uroczystość Złotych Godów została zorganizowana w Jasielskim Domu Kultury. Oprócz urzędników i wyróżnionych par małżeńskich w spotkaniu uczestniczyły również ich dumne rodziny. Dla jubilatów zaśpiewali soliści uczęszczający na zajęcia wokalne do tej miejskiej placówki kulturalnej: Roksana Węgiel, Aleksandra Brągiel, Gabriela Czerwińska i Krystian Bąk. Ich opiekunem jest Ewa Grzebień.

Dla świętujących zabrzmiał marsz Mendelsona, symbolicznie wzniesiono toast. Tradycyjnie też władze miasta wręczyły im drobne upominki, a jubilaci dzielili się swoimi receptami na udany związek. Spotkanie zakończyło wykonanie pamiątkowej wspólnej fotografii oraz sesja zdjęciowa zainteresowanych par z włodarzem naszego grodu.

FOTOGALERIA: Złote Gody par małżeńskich z Jasła

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE