Na drogach

Podsumowanie weekendu na drogach regionu

W miniony weekend (15-16.10) na drogach powiatu jasielskiego było niespokojnie. Służby ratownicze musiały interweniować w związku ze zdarzeniami w Harklowej, Jaśle i Błażkowej. Ich skutkiem były obrażenia ciała u czterech osób, na szczęście życiu żadnej z nich nie zagraża poważne niebezpieczeństwo.

W sobotę przed południem doszło do kolizji w Harklowej (gmina Skołyszyn). Na odcinku drogi powiatowej zderzyły się dwa samochody osobowe. Według wstępnych ustaleń, jadący od strony Osobnicy Fiat Bravo w trakcie wymijania na wzniesieniu uderzył w bok jadącego z naprzeciwka Renault Megane. Siłą uderzenia obydwa pojazdy zostały zepchnięte do przydrożnych rowów. Wskutek zderzenia do szpitala w Jaśle został zabrany kierujący Renaultem 49-letni mieszkaniec powiatu gorlickiego. Obydwoje kierowcy byli trzeźwi. Ruch w tym miejscu był przez kilkadziesiąt minut całkowicie wstrzymany.

Na miejscu interweniował specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego Działu Pomocy Doraźnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, sekcja ratownictwa technicznego z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – Ochotniczej Straży Pożarnej w Osobnicy, samochód ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz policyjny patrol ruchu drogowego.

1710162

1710163

1710164

Chwilę później na ulicy Mickiewicza w Jaśle (odcinek drogi powiatowej nr 1313R) zderzyły się czołowo dwa samochody osobowe. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, kierujący samochodem osobowym Opel Vectra – jadąc od strony miasta – na skrzyżowaniu w stronę Jareniówki prawdopodobnie wymusił pierwszeństwo na jadącym z naprzeciwka samochodzie marki BMW. W wyniku podjętego przez mężczyznę manewru doszło do zderzenia między obydwoma pojazdami. Na szczęście żadnej z osób podróżujących pojazdami nic się nie stało, ale na miejsce musiała przyjechać straż pożarna, by uprzątnąć z jezdni rozbite elementy karoserii oraz zneutralizować rozlane płyny eksploatacyjne. Do momentu usunięcia uszkodzonych samochodów przez pomoc drogową ruch w tym miejscu odbywał się wahadłowo. 58-latek za spowodowanie kolizji został ukarany przez policjantów mandatem kredytowanym oraz punktami karnymi.

Do likwidacji skutków zdarzenia zadysponowano zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej oraz patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Kolejną interwencję służby ratownicze podejmowały po godzinie czternastej w miejscowości Błażkowa (gmina Brzyska). Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych do jasielskiego szpitala zostali przetransportowani kierowcy obydwu pojazdów. Ze wstępnych informacji wynika, że kierująca Volkswagenem Polo, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej na drogę główną, prawdopodobnie nie zachowała należytej ostrożności i uderzyła bok jadącego z naprzeciwka samochodu marki Citroen Xsara. Pojazd został wytrącony z toru jazdy i zatrzymał się w przydrożnym rowie po drugiej stronie jezdni.

Karetka Pogotowia Ratunkowego zabrała do szpitala obydwoje kierujących: 28-letnią mieszkankę gminy Pilzno oraz 20-letniego mieszkańca gminy Brzyska. Obrażenia jakich doznali nie zagrażają ich życiu jednak z uwagi na to, że kobieta jest w ciąży, lekarz dyżurny zadecydował o pozostawieniu jej na obserwacji w oddziale ginekologiczno-położniczym.

Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Na sprawczynię stróże prawa nałożyli mandat karny.

Do Błażkowej zostały zadysponowane dwa zastępy straży pożarnej z Jasła (samochód ratownictwa technicznego – JRG PSP) i Brzysk (ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy – OSP w KSRG), podstawowy zespół ratownictwa medycznego oraz policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego jasielskiej Policji.

1710165

1710166

1710167

Z kolei w niedzielę przed godziną piętnastą miał miejsce wypadek na ulicy 3-go Maja w Jaśle (na wysokości wjazdu na teren stacji paliw). Kierujący osobową Kią 58-letni mieszkaniec gminy Nowy Żmigród prawdopodobnie nie zachował należytej ostrożności od poprzedzającego go pojazdu i najechał na tył Opla Astry. Obrażeń ciała doznał kierujący drugim z wymienionych pojazdów. 21-letni mężczyzna (mieszkaniec gminy Krempna) został ewakuowany z samochodu przez przybyłe na miejsce służby ratownicze, a następnie przetransportowany do szpitala. Poszkodowany pozostał na dalszym leczeniu w tamtejszym oddziale chirurgii.

Po przebadaniu obydwu kierowców policjanci nie mieli żadnych wątpliwości co do stanu ich trzeźwości.

W działaniach ratowniczych brał udział podstawowy zespół ratownictwa medycznego Działu Pomocy Doraźnej Szpitala Specjalistycznego oraz zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.

1710168

Okoliczności wszystkich zdarzeń są szczegółowo wyjaśniane przez miejscową Policję.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE