Informacje

Policja: aby te święta były bezpieczne

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów oraz wyjazdów z domu lub miejsca zamieszkania. W tej wielkiej gorączce świątecznej zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Grudzień to miesiąc szczególny. Ogarnia nas szaleństwo przedświątecznych zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy torby z zakupami, kilka razy wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Jesteśmy roztargnieni, a nasze zachowania stają się rutynowe. Do momentu, kiedy zadajemy sobie pytanie: „Gdzie jest mój portfel? Przecież przed chwilą trzymałem go w ręku, wkładałem do kieszeni!?”.

Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione. Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.

Policjanci przypominają:
• nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;
• podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;
• trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;
• nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;
• torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz;
• unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu, portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki;
• nie trzymaj gotówki w jednym miejscu, nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
• nie demonstruj zawartości portfela i nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni;
• podczas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki;
• klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty;
• nie zostawiaj torebki na wieszaku, czy oparciu krzesła w punktach usługowych.

Wiele osób ograniczy szaleństwo świątecznych zakupów jedynie do kupna prezentów. Wyjadą na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dlatego nie zostawiajmy kluczy w tzw. dobrych schowkach (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi), złodziej zna te miejsca nie gorzej od nas. Dobrym sposobem na włamywaczy jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE