Kultura | rozrywka | edukacja

Polsko – amerykańskie klimaty muzyczne w JDK (zapowiedź)

Maciej Fortuna International Quartet zakończy IV JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty. Muzyk wraz z zespołem wystąpi w Jasielskim Domu Kultury 14 grudnia br. o godz. 18.00.

Maciej Fortuna International Quartet to międzynarodowa, amerykańsko – polska formacja jazzowa. Zespół złożony w 3/4 z Amerykanów gra polskie utwory ludowe. Repertuar zespołu jest kolejną odsłoną wieloletniej współpracy muzyków, których łączą doświadczenia koncertowe. Występ w Jaśle jest częścią trasy koncertowej promującej album „Zośka”, pełen odwagi i otwartości kultury amerykańskiej oraz nieskalanej, przepięknej muzyki ludowej znad Wisły. Tytułowa Zośka to rezolutna, młoda dziewczyna o słowiańskich przymiotach i amerykańskim sercu, za połączeniem, których stoi jazzman Maciej Fortuna i jego przyjaciele z USA: Mack Goldsbury (saksofon tenorowy i sopranowy), Erik Unsworth (kontrabas) oraz Frank Parker (perkusja).

Całą czwórkę będzie można zobaczyć i usłyszeć na koncercie w Jaśle.

Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) można nabyć w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.30 do 15.30 lub przez system biletowy.

***

Maciej Fortuna, polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny, prowadzi wydawnictwo płytowe oraz studio nagrań. Jest także wykładowcą jako adiunkt w klasie trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Doktoryzował się w 2012 roku na podstawie pracy „Kreacja dzieła inspirowana współczesnymi możliwościami elektronicznego przetwarzania dźwięku trąbki w muzyce jazzowej”. W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. W latach 2010 i 2011 został okrzyknięty „nadzieją polskiego jazzu” w dorocznych ankietach jazz top czytelników magazynu „Jazz Forum”.

Mack Goldsbury jest nagradzanym, niezależnym artystą, muzykiem jazzowym. Inspiracją do jego własnej twórczości, są – jak sam wskazuje – jego marzenia i sny o stworzeniu możliwie najlepszej muzyki. Jego kariera muzyczna obejmuje koncerty, sesje studyjne oraz tworzenie i nagrywanie pojedynczych ścieżek dźwiękowych. M. Goldsbury był dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, uzyskał tym samym uznanie w wielu krajach na całym świecie. Dzięki miłości do podróży i jazzu, jako muzyk potrafi doskonale odnaleźć się zarówno w kraju jak i za granicą.

Erik Unsworth od 2003 r. wykłada na wydziale muzyki na University of Texas w El Paso. Od kiedy przeprowadził się do El Paso, na dobre zagościł jako aktywny artysta lokalnej sceny muzycznej. Bywalcy koncertów mogli usłyszeć jego wykonania w różnych zespołach, począwszy od orkiestr i zespołów kameralnych, do bandów oscylujących wokół jazzu i popu oraz zespołów z kręgu kultury Ameryki Łacińskiej.

Frank Parker w 1991 roku został wybrany najlepszym perkusistą jazzowym w ramach Programu Jazzowego Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki Illinois. W tym samym roku otrzymał stypendium do Western Illinois University, które ukończył w 1995 roku uzyskując dyplom muzyka. Został wyróżniony na Chicago Jazz Festival, Santa Fe Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, JVC Jazz Festival, Made in Chicago Jazz Festival, na North Sea Jazz Festival, Monterey Jazz Festival i Pescara Jazz Festival.

[AKTUALIZACJA: 12.12, g. 13:08] z przyczyn niezależnych od organizatora zmienił się termin koncertu Macieja Fortuny International Quartet z 14 grudnia br. na 23 marca 2017 r. Osoby, które zakupiły już bilety mogą je zwrócić do 14 grudnia br. w sekretariacie JDK w godz. od 8.30 do 15.30.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE