Kultura | rozrywka | edukacja

Wieczór autorski Jerzego Gronkiewicza w jasielskiej Filii PBW

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filii w Jaśle miał miejsce (14.12) wieczór autorki Jerzego Gronkiewicza.

Fot. © archiwum Biblioteki
Fot. © archiwum Biblioteki

Bohater spotkania jest lekarzem, poetą. Pochodzi z okolic Jasła. Jego przygoda z pisaniem rozpoczęła się w 2007 r. w Ząbkowicach Śląskich. W 2008 r. wydał pierwszy tomik wierszy dla dzieci „Pośród skałek”. W tym roku ukazał się tomik poezji „Moja droga”. W opracowaniu są tomiki dla dzieci i młodzieży oraz zbiór wierszy poświęcony klimatom bieszczadzkim.

Preludium do spotkania były – jeden z utworów Carlosa Santany oraz wiersz poety „Droga” w interpretacji kierownika jasielskiej Filii Grażyny Jędryczki. Wieczór autorski utrzymany był w konwencji tryptyku poetyckiego, złożonego z luźno powiązanych ze sobą części. Pierwsza miała charakter dialogu lirycznego poety z żoną Beatą. Interlokutorzy odpowiadali sobie strofą na strofę, wierszem na wiersz. Peta śpiewał również swoje utwory we własnej aranżacji, przy akompaniamencie gitary. Nie zabrakło także wierszy humorystycznych, które pobudziły do śmiechu zebraną publiczność. W drugiej części w tematykę miłości do gór oraz specyficznego klimatu Bieszczadów wprowadził ksiądz Gerard Stanula, recytując wiersz „Liwocz”. Finałowa część dotknęła tajemnicy Bożego Narodzenia.

W świąteczny nastrój wprowadziły publiczność wiersze poety oraz rozbrzmiewające kolędy. Życzenia świąteczne złożył wszystkim ksiądz Gerard Stanula. Spotkanie zakończyło wspólne łamanie się opłatkiem.

W trakcie wieczoru wystąpił również doktorant wydziału filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego Wiesław Setlak, który wyraził uznanie dla poezji Jerzego Gronkiewicza. Ponadto swój wiersz „Zaopiekuj się” zaprezentowała poetka regionalna Halina Urban.

(PBW Filia w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE