Kultura | rozrywka | edukacja

Koncert noworoczny: My Fair Lady w JDK

Jeden z najsłynniejszych musicali – „My Fair Lady” Fredericka Loewe – został wystawiony w niedzielę 8 stycznia br. w Jasielskim Domu Kultury. Wystąpili soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej.

Fot. © Jasielski Dom Kultury

Do obejrzenia tego wyjątkowego Koncertu Noworocznego zaprosili wypełniającą salę widowiskową publiczność burmistrz Jasła Ryszard Pabian i dyrektor JDK Janusz Szewczyk. Przy tej okazji burmistrz złożył wszystkim noworoczne życzenia szczęścia: zarówno rodzinnego, jak i zawodowego, zdrowia, a przede wszystkim spokoju, który pozwoli realizować plany i spełniać marzenia. – Drodzy Państwo, mam nadzieję, że ten rok będzie – tak jak życzymy – dla wszystkich szczęśliwy i za 360 dni będziemy mogli spotkać się znowu, aby świętować kolejny. Wszelkiej pomyślności – mówił gospodarz Jasła.

Do tych słów przyłączył się dyrektor JDK, który także – w imieniu burmistrza – zaprosił wszystkich na lampkę szampana i słodką przekąskę w przerwie spektaklu.

„My Fair Lady”, jeden z najbardziej znanych na świecie, klasycznych musicali powstał w 1956 roku na motywach „Pigmaliona” George’a Bernarda Shawa. Muzykę napisał Frederick Loewe, a libretto – Alan Jay Lerner. Od tamtej pory historia przemiany ulicznej kwiaciarki Elizy Doolittle, której nie brak tupetu, w elegancką damę, za czym stoi zakład prof. Higginsa z przyjacielem pułkownikiem Pickeringiem, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników tego gatunku. Największy rozgłos przyniosła dziełu zrealizowana w 1964 roku adaptacja filmowa z Audrey Hepburn i Rexem Harrisonem w rolach głównych, nagrodzona ośmioma Oscarami, a piosenki, takie jak: „Przetańczyć całą noc” czy „Jeden szczęścia łut”, weszły do podstawowego kanonu wszelkich gal operowo-operetkowo-musicalowych i znane są niemal każdemu.

W wystawionej w JDK bytomskiej realizacji „My Fair Lady” przekładu libretta i tekstów piosenek dokonał Tomasz Domagała, a opracowania tekstu – Robert Talarczyk, który także spektakl wyreżyserował. W Jaśle zaprezentował się chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Mieczysława Ungera, a w głównych rolach wystąpili: Eliza – Anna Noworzyn-Sławińska, prof. Henry Higgins – Cezary Biesiadowski, Pułkownik Pickering – Feliks Widera, ojciec Elizy, śmieciarz Alfred P. Dolittle – Bogdan Kurowski, gospodyni Higginsa – Aleksandra Stokłosa, matka prof. Higginsa – Joanna Kściuczyk-Jędrusik.

Publiczność doceniła artystów owacją na stojąco.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE