Informacje

Płonął budynek gospodarczy w Trzcinicy. Płomienie były widoczne z kilkuset metrów

Prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do pożaru, który strawił budynek gospodarczy w Trzcinicy. Z żywiołem walczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej z Jasła oraz okolicznych miejscowości. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.

Więcej zdjęć z miejsca zdarzenia w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Po godzinie dziewiętnastej do Powiatowego Stanowiska Kierowania przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Trzcinica (gmina Jasło). Na miejsce zostały zadysponowane zastępy zawodowej oraz ochotniczych straży pożarnych – w sumie jedenaście samochodów, w tym dwa ciężkie, sześć średnich oraz trzy lekkie. W trakcie dojazdu pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia obiekt był już objęty płomieniami.

Doszło tutaj do pożaru na poddaszu budynku gospodarczego. Ponieważ pomieszczenia oddziela betonowa płyta to nie przedostał się on na dół obiektu. Na poddaszu tego budynku znajdowało się głównie siano oraz płyty wiórowe i stare meble. Praktycznie całe poddasze wraz z wyposażeniem uległo spaleniu. Ponadto cała konstrukcja dachowa zawaliła się do wewnątrz. Nasze działania polegały na podaniu trzech prądów wody do wewnątrz – po jednym z każdej strony budynku. Następnie ratownicy wyposażeni w aparaty ochrony dróg oddechowych weszli do środka, by wywalić spalone elementy na zewnątrz obiektu. – relacjonuje st. kpt. Edward Gronek, zastępca dowódcy zmiany z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Kierujący działaniami ratowniczymi poinformował nas, że prawdopodobną przyczyną tego zdarzenia było zwarcie instalacji elektryczne niemniej jednak szczegółowe okoliczności będą wyjaśniane przez Policję.

Dodał on ponadto, że w wyniku pożaru nikt nie odniósł obrażeń ciała.

Budynek, w którym doszło do pożaru, to obiekt o powierzchni około 18 na 17 metrów i wysokości około siedmiu metrów. Nawierzchnię dachu, który uległ zniszczeniu, stanowił eternit. Po dogaszeniu pogorzeliska został on sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej w celu wykluczenia dalszych zarzewi ognia.

Konieczne było chwilowe wyłączenie prądu w najbliższej okolicy. Na miejsce przybyła ekipa Pogotowia Energetycznego.

Do działań ratowniczych zostało zaangażowanych jedenaście zastępów straży pożarnej, w tym trzy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, cztery z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (dwa z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osobnicy i dwa z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie) oraz cztery spoza Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (dwa z OSP w Trzcinicy i po jednym z OSP w Przysiekach oraz OSP „Florian” w Żółkowie).

Strażacy przewidują, że usuwanie skutków pożaru może potrwać do północy.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE