Informacje

Przed nami ferie zimowe. Spraw, by były one bezpieczne

Niebawem ferie zimowe. Dla dzieci będzie to czas beztroski, dla policjantów pracowity okres, w którym najważniejszym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa. Policjanci już rozpoczęli działania profilaktyczne. Dzielnicowi oraz funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką społeczną, odwiedzają szkoły na terenie naszego powiatu i mówią o tym jak uniknąć zagrożeń i bezpiecznie spędzić ten wolny czas.

Zimowy wypoczynek wiąże się często z potencjalną możliwością wystąpienia przypadków uszkodzeń ciała przy niezachowaniu należytej ostrożności w trakcie zabaw na śniegu. Może także dochodzić do różnych nieszczęśliwych zdarzeń, których przyczyną jest często lekkomyślność, brawura i niedostateczna opieka nad małoletnimi ze strony dorosłych. Najbliższe dwa tygodnie, to także czas zwiększonego ruchu turystycznego, a w tym niebezpieczeństwo zaistnienia kolizji i wypadków. Dlatego wraz z rozpoczęciem ferii, policjanci będą patrolować miejsca spotkań dzieci i młodzieży, odwiedzą również zimowiska. Tam będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Pojawią się także w okolicach rzek i zbiorników wodnych, gdzie może dochodzić do niebezpiecznych zabaw na lodzie.

Chociaż ferie rozpoczynają się w poniedziałek, to już od piątku część uczniów wyjedzie w podróż do miejsc zimowego wypoczynku. Bezpieczeństwa na drogach strzec będą policjanci i inspektorzy transportu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzać będą stan techniczny autobusów używanych do przewozu dzieci. Skontrolują stan trzeźwości kierujących pojazdami, a także uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy autokarowe.

Do rodziców i opiekunów kierujemy prośbę o zwracanie szczególnej uwagi, na to co robią ich pociechy, gdzie, z kim i jak spędzają swój wolny czas. Przed wyjazdem dziecka na zimowy wypoczynek porozmawiajmy z nim o zagrożeniach, jakie może napotkać. Przekażmy dziecku podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz tłumaczmy, w jaki sposób w razie potrzeby mają wezwać pomoc.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE