Informacje

Uliczne jasełka w święto Trzech Króli

Przed południem ulicami Jasła przeszedł Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy tradycyjnie wyruszyli spod Kościoła Ojców Franciszkanów na płytę miejskiego rynku. To wydarzenie ma charakter ogólnopolski i odbywa się w setkach polskich miast oraz miasteczek. W naszym mieście już po raz czwarty.

Więcej zdjęć z Orszaku w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Jaśle mieli do pokonania niespełna kilometrową trasę, która wiodła jego głównymi ulicami – 3 Maja, Kołłątaja, Kościuszki do Rynku. Wydarzenie rozpoczęło się przed południem przy Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego – patrona miasta, gdzie przygotowano scenkę rodzajową nawiązującą do charakteru dzisiejszego święta. Kolejna – miała miejsce na schodach wejściowych do Jasielskiego Domu Kultury. Przemarsz zakończył się na płycie miejskiego Rynku. Występy przygotowali uczniowie z miejskich placówek oświatowych – Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej, Szkoły Podstawowej nr 4 im. bp. Ignacego Krasickiego oraz Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej. Wzorem lat ubiegłych barwny korowód prowadzili „trzej królowie” na koniach – Kacper, Melchior i Baltazar oraz miejsko-kolejowa orkiestra dęta pod kierownictwem Ireneusza Fatygi.

W Orszaku wzięli licznie udział – niezrażeni warunkami atmosferycznymi (termometry w centrum Jasła wskazywały temperaturę -13 stopni Celsjusza, a także gęsto padający śnieg) – mieszkańcy naszego miasta. Całą trasę pokonały rodziny z dziećmi – wiele z nich było przebranych za aniołki, pasterzy i królów, oddając w ten sposób atmosferę dzisiejszego święta. Władze Jasła reprezentowali: burmistrz Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Elwira Musiałowicz-Czech oraz przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rak. Tradycyjnie już dla wszystkich uczestników rozdawane były śpiewniki, tekturowe korony oraz okolicznościowe naklejki.

Burmistrz Ryszard Pabian nie kryje zadowolenia z frekwencji jaka towarzyszyła tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli w Jaśle. – Przede wszystkim w tym roku mamy prawdziwą zimową pogodę, co bardzo cieszy. Jest dosyć mroźno, ale nie ma wiatru. Rzeczywiście, całkiem niezła frekwencja jak na taką aurę. Cieszymy się, że tak licznie mieszkańcy odpowiadają na zaproszenie do udziału w Orszaku Trzech Króli. To już kolejny raz spotykamy się na przemarszu od Kościoła Ojców Franciszkanów na jasielski Rynek, gdzie kończymy spotkanie wspólnym kolędowaniem. Staramy się organizować różne wydarzenia, aby w nich uczestniczyli wszyscy Jaślanie. To wydarzenie jest jednym z nich. Właśnie poprzez udział w tym Orszaku możemy wspólnie przeżywać święto Trzech Króli.

Wraz z dziekanem jasielskim i proboszczem Kolegiackiej Parafii Farnej ks. Zbigniewem Irzykiem złożyli mieszkańcom naszego miasta podziękowania za liczne przybycie, a także złożyli życzenia z okazji nowego – 2017 roku.

W organizację tego ogólnopolskiego wydarzenia na szczeblu lokalnym włączyli się: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także jasielskie szkoły podstawowe i gimnazja.

Na czas przemarszu koniecznym było tymczasowe wyłączenie z ruchu pojazdów mechanicznych skrzyżowań położonych wzdłuż trasy przemarszu. Nad bezpieczeństwem uczestników Orszaku czuwały zmotoryzowane oraz piesze patrole Policji (pionu ruchu drogowego oraz prewencji), Straży Miejskiej, a także strażacy z miejskich jednostek ochotniczych straży pożarnych.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE