Kultura | rozrywka | edukacja

Mr Turner – wybitny twórca pejzażu (zapowiedź)

27 lutego br. odbędzie się spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle z cyklu „Filmowe portrety malarzy”. Rozmawiać będziemy o filmie „Mr Turner” Mike’a Leigh.

JMW Turner to znakomity malarz, który przeszedł do historii sztuki dzięki metafizycznym przesłaniom, pojmując je jako walkę człowieka z losem i naturą, wobec której jest bezradny. To mistrz pejzażu i światła, które poznał dzięki odkryciom Faradaya i innych naukowców epoki rewolucji przemysłowej. Ten obraz powstał w poetyckiej estetyce, gdzie króluje wolność artystycznych wyborów – mówi reżyser w jednym z wywiadów.

Dobre maniery nie były mocną stroną Turnera. Nie liczył się z konwenansami społeczeństwa wiktoriańskiego. Nigdy też się nie ożenił się z matką swoich dwóch córek, żyjąc aż do śmierci z wdową Sophią Booth. Film Mike’a Leigh pokazuje ostatnie lata życia angielskiego malarza. Jego zmaganie się z materią malarską, własnym ciałem, otyłością i chorobami.

Spotkanie odbędzie się 27 lutego 2017 (poniedziałek) o godz. 16.00 w Centrum Informacji Lokalnej MBP w Jaśle (ul. Kołłątaja 1).

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE