Kultura | rozrywka | edukacja

Picasso – twórca i niszczyciel (zapowiedź)

13 marca br. odbędzie się spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle z cyklu „Filmowe portrety malarzy”. Rozmawiać będziemy o filmie Jamesa Ivory „Picasso – twórca i niszczyciel”.

Choć film ma ponad 20 lat, pomysł na postać Picassa jest ciągle świeży. Stało się to za sprawą Anthonego Hopkinsa, odtwórcy głównej roli genialnego Hiszpana. Fizyczne podobieństwo i maestria gry aktorskiej pozwoliły na idealne odtworzenie postaci. Ivory pokazał część historii życia Picassa, kiedy to był związany z Françoise Gilot, muzą, kochanką, matką dwójki dzieci.

U Ivory’ego Françoise jest bohaterką na równi z Piccasem, a jej emancypacja jako kobiety i artystki – ważną składową fabuły. Gilot chce być kimś więcej niż kochanką i muzą malarza, chce być jego partnerką i w życiu, i w sztuce. Reżyser umiejętnie kreśli portret artysty przez pryzmat jego relacji z kobietami, podkreślając tym samym wyjątkowość Françoise – czytamy w recenzji.

Spotkanie odbędzie się 13 marca (poniedziałek) o godz. 16.00 w Centrum Informacji Lokalnej MBP w Jaśle (ul. Kołłątaja 1).

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE