Kultura | rozrywka | edukacja

E-pasjonaci podbijają Sieć!

Czy każdy może zostać blogerem i dzielić się swoimi pasjami w Internecie? Ile przepisów na sernik uda nam się znaleźć na jednym blogu kulinarnym? Co można zrobić z papieru i zwykłych słoików? Jakie zawody są związane z branżą IT? Na te oraz inne pytania poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas spotkań w ramach Tygodnia z Internetem, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Inspiruj się i dziel swoimi pasjami”.

Fot. © MBP w Jaśle

Wszyscy, którzy odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w dniach od 27 marca do 2 kwietnia mieli okazję uczestniczyć w cyklu warsztatów oraz spotkań edukacyjnych i przekonać się o tym, że Internet może być nie tylko źródłem informacji, ale także wspaniałych inspiracji oraz pomysłów.

Dorośli i seniorzy wzięli udział w warsztatach Pasje rodzą się w Internecie, dzięki którym poznali popularne blogi dla majsterkowiczów, będące skarbnicą przydatnych porad i niebanalnych pomysłów. Pasjonaci gotowania odkryli bogactwo blogów kulinarnych oraz o zdrowym odżywianiu i stwierdzili, że niektóre przepisy warto wypróbować we własnej kuchni.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach DIY Drugie życie słoika, podczas których kreatywnie wcielała w życie idee recyklingu. Uczestnicy spotkania zainspirowani blogami o wystroju wnętrz i majsterkowaniu zamienili zwykłe słoiki w oryginalne lampiony, które z pewnością staną się nietuzinkową ozdobą niejednej sypialni.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 wzięli udział w spotkaniu Sto sposobów na bloga. Wspólnie określili cechy i kategorie blogów oraz zapoznali się z najciekawszy młodzieżowymi blogami. Odkryli, że o sukcesie bloga decyduje sam autor – jego umiejętność zamieniania pasji w dobrą zabawę, zdolność do wciągnięcia internautów w świat swoich zainteresowań i wiedza na określony temat.

Prowadzenie bloga ułatwia znajomość portali z darmowymi grafikami i aplikacji internetowych, umożliwiających obróbkę zdjęć i tworzenie kolaży. Szóstoklasiści skorzystali z aplikacji online o nazwie FotoJet, aby stworzyć własne grafiki z tekstem, które umieścili na swoich kontach na Facebooku.

W Tygodniu z Internetem wzięli udział także pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Surfując z Owcami w sieci, dzieci dowiedziały się jak uniknąć niepożądanych zachowań ze strony innych internautów, poznały katalog bezpiecznych stron dostępny pod adresem www.sieciaki.pl, a korzystając z instrukcji z vblogu wykonały zakładkę narożną – zębatego potworka.

Przepis na dobrą zabawę i naukę z Internetem czy tabletem poznały również dzieci uczestniczące w zajęciach w filiach bibliotecznych. Podczas zajęć w Filii nr 1 z pomocą gry Fixies The Masters przedszkolaki wcieliły się w małych majsterkowiczów. Na zajęciach w Filii nr 2 dzieci poznały profesje m.in. związane z branżą IT i nowymi mediami, oraz przetestowały niecodzienne zawody, korzystając z gry Co z Ciebie wyrośnie? Na spotkaniu Tablety w kuchni w Filii nr 3 uczestnicy wypróbowali dziecięce aplikacje kulinarne: Crab Cook, Toca Kitchen 2, a podczas gry Toca Kitchen Monsters przygotowali wirtualny posiłek dla potworów.

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz siódmy. W dotychczasowych edycjach wzięło udział 1.700 instytucji i ponad 63.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE