Kultura | rozrywka | edukacja

… aby codziennie dziękować za dobro

29 maja 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się wiosenne spotkanie Klubu „Michalina”.

Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Z tej okazji poetki przygotowały wiersze o wiośnie i macierzyństwie, wykonały też pudełka – niespodzianki, których szablon zaczerpnięty został z czasopisma „Weranda”, prenumerowanego w naszej Bibliotece. Mówiły o tym, co jest ważne w życiu, jakie emocje i wzruszenia wywołuje w nich wiosenna pora.

Teresa Macek przywiozła wykonane przez siebie kartki techniką pergamano i … przysłowia o wiośnie – „I grzmot w maju nie zaszkodzi, kiedy sad dobrze obrodzi”. Z wielu przysłów i powiedzeń o matce, najbardziej podobało nam się to napisane przez angielskiego poetę, Matthew Arnolda: „Bóg nie może być wszędzie dlatego wynalazł matkę”. Józefa Trznadel czuje jak przyroda tętni życiem zapraszając na wiosenny koncert fauny i flory. Krystyna Pilch właśnie na tę porę roku czeka najbardziej. Dla Bernadety Samborskiej to moment, kiedy można odetchnąć po zimowym letargu.

A tak wiosnę swojego dzieciństwa wspomina Maria Tomasik w wierszu „Powrót do przeszłości”:

Świta!
Słońce wysyła na zwiady
swoje promyki.
– Zobaczcie – czy już czas?
Wcześniej od słońca wstał gospodarz.
Krzyżem naznaczył czoło
i Boga pochwalił.
Skrzyknął synów by wstawali.
……………………………………………
Bierze gospodarz kosę
i razem z synami
wyruszają – jak wojacy do boju.

Choć Maria Buczyńska usiłowała nas przekonać, że jej życiowa radość chwilowo jest „na urlopie”, jednak bez wahania wymieniła swoje priorytety: Ważne jest, aby codziennie dziękować za dobro, które nas spotyka – mówiła poetka z Załęża. Na zakończenie Maria Słowik, artystka ze Święcan wciągnęła słuchaczy w opowieść o siepietnickich diabłach – psotnikach w eseju „Prawdziwa historia matki z rodziny Kędziorów”. Życzenia imieninowe przyjęły Helena Jarecka i Stanisława Gierlasińska.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE