Informacje

W Dębowcu strażacy z regionu podziękowali Matce Bożej i świętemu Florianowi

Po raz drugi strażacy zawodowych i ochotniczych jednostek straży pożarnych, weterani służby pożarniczej oraz działacze związkowi przybyli wspólnie na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu koło Jasła, by podziękować za wstawiennictwo i opiekę podczas prowadzonych na co dzień działań ratowniczo-gaśniczych. Spotkanie stało się okazją do uhonorowania osób, które swoją działalnością społeczną przyczyniają się do umacniania wizerunku ochotniczego pożarnictwa.

Nz. poczet flagowy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Uroczysty apel został zorganizowany na placu przed Bazyliką Mniejszą – Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Już po raz drugi do podjasielskiego Dębowca przybyli pielgrzymi – strażacy wraz ze swoimi przełożonymi z komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego, druhowie wraz z pocztami sztandarowymi reprezentującymi liczne jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu Diecezji Rzeszowskiej, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, byli przełożeni jednostek i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i wreszcie sympatycy ochotniczego pożarnictwa.

Wydarzenie to odbyło się z inicjatywy Krajowego Kapelana Strażaków.

Bieżący rok jest dla nas rokiem wyjątkowym jeśli chodzi o świętowanie strażackiego święta. W tym roku przypada 25-lecie Państwowej Straży Pożarnej. Jest to piękny jubileusz, ale służba straży pożarnej nie rozpoczęła się 25 lat temu. Służba strażacka ma ponad 150-letni okres swojego działania. W dniu dzisiejszym, przy tej pięknej pogodzie, przybywamy do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Przychodzimy do Matki po to, żeby u Niej znaleźć pocieszenie. Po to, aby przez Jej ręce złożyć trud i ofiarę strażackiej służby. Przychodzimy w końcu, by za pośrednictwem patrona strażaków świętego Floriana wypraszać wszelkie potrzebne łaski dla pełnienia jakże niebezpiecznej służby. Dwóch młodych strażaków: 26 i 29-letni poświęcili swoje życie, ratując mienie innych ludzi. Dzisiejsza uroczystość jest II Diecezjalną Pielgrzymką Strażaków Diecezji Rzeszowskiej. – powiedział ks. st. bryg. dr. Jan Krynicki.

Głównym punktem dzisiejszych uroczystości, które poprzedziła minuta ciszy w hołdzie dwóm poległym funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku (województwo podlaskie), którzy zginęli w trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych w rejonie operacyjnym swojej macierzystej jednostki, było wręczenie odznaczeń resortowych oraz branżowych.

Za wkład pracy na rzecz rozwoju i umacniania ochrony przeciwpożarowej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowił przyznać odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” dla następujących druhów: Adam Cieślik, Jan Kucaj, Jerzy Rak (srebrne), Wiktor Barański, Stanisław Bauer, Jerzy Góralewicz, Zbigniew Jakubik, Jan Pindelski, Marek Kudła, Jan Lepak, Tomasz Matwiej, Andrzej Mikos, Dominik Rzońca, Stanisław Pytlowany, Tadeusz Siuśko, Witold Wątroba, Zbigniew Zyznar (brązowe).

Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i wkład pracy wnoszony w rozwój ochotniczych straży pożarnych oraz Związku postanowiło nadać:

Złoty Znak Związku OSP RP dla: Kazimierza Furtka, Mieczysława Madeja, Stanisława Rzeszutka i Kazimierza Stadnickiego.

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza dla: Andrzeja Dąbrowskiego, Ireneusza Fatygi, Piotra Rędziniaka, Tadeusza Skały, Juliana Tęczara i Jana Wędrychowicza.

Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” po raz drugi dla: Stanisława Lawery s. Władysława.

W imieniu odznaczonych głos zabrał druh Jan Kucaj, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rzeszowie:

W imieniu osób odznaczonych serdecznie dziękuję za docenienie naszej strażackiej, społecznej służby. Działalność strażacka w jednostkach ochotniczych straży pożarnych i strukturach Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem i wielkim obowiązkiem. Jest to także dowód, że wykonujemy ją dobrze i stanowi motywację do dalszej społecznej pracy w strukturach ochotniczego pożarnictwa. Jest to także wyróżnienie dla wszystkich druhen i druhów z jednostek OSP. To oni przez cały czas wspierali nas w naszej działalności, służyli radą, a swym zaangażowaniem motywowali nas do bardziej efektywnej, społecznej pracy. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom: wnioskodawcom i instytucjom, które miały udział w przyznaniu nam tych zaszczytnych odznaczeń i wyróżnień. Wręczone w dniu dzisiejszym odznaczenia będą dla nas mobilizacją do dalszej, społecznej służby na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia, a także naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej. – powiedział.

Uczestniczący w pielgrzymce Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Chmielowiec podziękował strażakom za codzienną gotowość do niesienia pomocy, za humanitarną i zdecydowaną postawę w trudnych do pokonania zadaniach, często z narażeniem własnego życia.

Jesteście wszędzie tam, gdzie zagrożony jest drugi człowiek i z godną podziwu determinacją walczycie o zachowanie jego mienia, a nierzadko dorobku całego życia. Trudno się więc dziwić, że Wy, którzy tak ofiarnie ratujecie innych, walczycie z pożarami i klęskami żywiołowymi dając dowody niezwykłej odwagi, obdarzani jesteście najwyższym zaufaniem. – powiedział.

Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie, a jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie druh Janusz Konieczny: – Dziękuję Wam druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych za ogromny trud, który na co dzień wkładacie, aby ludziom żyło się bezpieczniej. Dziękuję strażakom Państwowej Straży Pożarnej za udzielaną nam pomoc w ratowaniu życia i mienia ludzi. Życzę Wam, Waszym rodzinom i najbliższym dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności w działalności społecznej i pracy zawodowej.

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Andrzej Babiec nawiązał w swoim wystąpieniu do przypadającej w bieżącym roku 25. rocznicy utworzenia w naszym kraju formacji mundurowej pod nazwą Państwowa Straż Pożarna.

Już od dwudziestu pięciu lat służymy społeczeństwu jako Państwowa Straż Pożarna. To formacja mundurowa, która zawodowo została przewidziana do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi zagrożeniami. Współpraca zawodowych i ochotniczych straży pożarnych datuje się od czasów powstania zawodowego pożarnictwa w Polsce i trwa nieprzerwanie do chwili obecnej. Szczególnego znaczenia współpraca ta nabrała z chwilą uruchomienia ponad dwie dekady temu inwestycji centralnej pod nazwą Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Pożarnictwo zawodowe, jak i ochotnicze, z uwagi na zwiększony zakres zadań, zwłaszcza w ostatnim okresie, ulega wielkim przeobrażeniom. Straż pożarna to nie tylko gaszenie pożarów, ale przede wszystkim podejmowanie innych działań ratowniczych wynikających z zadań Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zawsze mocno podkreślamy, że bez udziału tysięcy druhów na nic zdały by się wszystkie nasze wysiłki podejmowane przez zawodowych strażaków w celu ograniczania codziennych zagrożeń. W ubiegłym roku, ramię w ramię, ratowaliśmy ludzkie życie, zdrowie i mienie interweniując ponad 18 700 razy. Wszystkie osiągnięcia, którymi możemy się dzisiaj poszczycić oraz wysoki poziom notowań wśród społeczeństwa nie powstały same z siebie. Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują, bez względu na własne bezpieczeństwo to działania wpisane w naszą codzienną, strażacką służbę. – powiedział.

Szef podkarpackiego garnizonu złożył wszystkim zgromadzonym strażakom zawodowych i ochotniczych jednostek straży pożarnych oraz weteranom służby pożarniczej serdeczne podziękowania za codzienną, pełną poświęcenia służbę, za ratowanie życia, mienia i dobytku ludzkiego niejednokrotnie z narażeniem własnego życia czy zdrowia

Dzięki tej ciężkiej pracy i poświęceniu społeczeństwo darzy nas sympatią, widzi w nas swoich autentycznych sprzymierzeńców, na których może liczyć w każdej sytuacji. Jest to powód do naszej dumy i satysfakcji. Dziękuję również za sumienną służbę pracownikom cywilnym komend. Szczególne gratulacje i podziękowania składam wszystkim, którym zostały przyznane odznaczenia. Niech te wyróżnienia będą mobilizacją do dalszej sumiennej służby. Życzę wszystkim strażakom i pracownikom cywilnym jednostek ochrony przeciwpożarowej zrealizowania swoich planów i zamierzeń oraz wiele satysfakcji z pełnienia tej trudnej, odpowiedzialnej służby. A przede wszystkim życzę dobrego zdrowia i osobistego szczęścia. Niech patron święty Florian pomaga nam w wypełnianiu strażackich powinności i otacza swoją opieką. – dodał.

Tuż po zakończeniu zbiórki i złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości – mł. bryg. Sławomira Madejczyka, Naczelnika Wydziału Organizacyjno-Kwatermistrzowskiego Komendy Powiatowej w Jaśle, Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu, rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez Biskupa Rzeszowskiego ks. Jana Wątrobę i księży kapelanów straży pożarnej.

FOTOGALERIA: II Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków do Dębowca [zdjęć – 58]

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE