Informacje

Zlot miłośników pojazdów zabytkowych w Jaśle

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja do Jasła zjechali się miłośnicy pojazdów zabytkowych. Na płycie miejskiego Rynku można było podziwiać dziesiątki egzemplarzy m.in. „małych” i „dużych” fiatów, trabanty, cadillac’i, wartburgi, mercedesy, bmw czy peugeoty, ale nie zabrakło również pasażerskich busów, samochodów terenowych czy wreszcie motocykli. Wielu przyglądających się zgromadzonym cudeńkom motoryzacji z rozrzewnieniem wspominało czasy swojej młodości.

Punktualnie o godzinie czternastej na płycie jasielskiego Rynku zaczęły się ustawiać pojazdy zabytkowe, a wśród nich samochody osobowe, pasażerskie busy, samochody terenowe czy wreszcie motocykle – przeszło setka motoryzacyjnych cudeniek z poprzedniej epoki. Pasjonaci przyjechali na zlot do naszego miasta z różnych zakątków Polski, m.in. Krosna, Sanoka, Gorlic, Nowego Sącza, Brzeska czy Rzeszowa.

Wydarzenie towarzyszyło lokalnym obchodom uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Pomysł na organizację tego przedsięwzięcia zrodził się równolegle z pomysłem na stworzenie stowarzyszenie. Jak usiedliśmy do stołu i zdecydowaliśmy się na to, że będziemy tworzyć to stowarzyszenie to stwierdziliśmy również, że fajnie by było stworzyć jakąś imprezę, która pozwoli się zebrać pasjonatom, użytkownikom zabytkowych pojazdów. I nieprzerwanie kultywujemy tą tradycję już po raz piąty. W ramach pikniku niezmiennie odbywa się wystawa pojazdów na płycie Rynku, po raz drugi parada Konstytucji, a następnie zapraszamy uczestników na nasze stałe miejsce, czyli ten tytułowy komin. – powiedział Radosław Lubojemski, prezes Zarządu Jasielskiego Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Magneto”.

Uczestnicy zlotu wzięli udział w „Paradzie Konstytucji” głównymi ulicami Jasła. W eskorcie policjantów ruchu drogowego przejechali na tytułowe miejsce wydarzenia, czyli plac pod „kominem” przy ulicy Floriańskiej, gdzie odbyła się impreza integrująca pasjonatów motoryzacji.

Tam czekał na uczestników dalszy postój, grill i napoje. A dla najmłodszych mieliśmy kosze pełne słodyczy dzięki naszym sponsorom. – opowiada Lubojemski.

Wydarzenie przygotował zespół osób skupionych wokół stowarzyszenia „Magneto”.

Stowarzyszenie powstało w 2013 roku. Stworzyło je wówczas piętnaście osób. Obecnie mamy bodajże dwudziestu czterech użytkowników w szerokim przekroju wiekowym: od niespełna trzydziestolatków po prawie osiemdziesięciolatków. Ludzi z pasją, kochających się zarówno w majsterkowaniu, jak i przywracaniu do życia tych pojazdów, zwiedzaniu świata na nich i odwiedzaniu lokalnych oraz zagranicznych imprez. Są wśród nas właściciele nie tylko samochodów, ale również motocykli. Wśród pasjonatów zdarzają się nawet osoby posiadające zabytkowe ciągniki rolnicze i autobusy. – powiedział Radosław Lubojemski.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Portal regionalny terazJaslo.pl patronował medialnie tej imprezie.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE