Kultura | rozrywka | edukacja

Podróż z książką, czyli „Babcia Grunia” w gminie Jasło

W dniach 30-31 maja, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, odbyły się spotkania autorskie ze znaną autorką i ilustratorką książek dla dzieci Edytą Zarębską – Babcią Grunią. Spotkania, w których uczestniczyli najmłodsi czytelnicy bibliotek gminy Jasło, miały miejsce w: SP nr 2 w Osobnicy, ZS w Trzcinicy, Świetlicy GOK w Gorajowicach, SP w Niepli i ZS w Szebniach.

Fot. © GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Bajkopisarka, Edyta Zarębska, mieszka w Lublinie. Maluje obrazy, pastele i oleje oraz pisze książki dla dzieci. Jest współzałożycielką wydawnictwa Bociuś, w którym ukazała się jej debiutancka książka „Opowieści babci Gruni”, napisana wierszem i własnoręcznie przez autorkę ozdobiona. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

Autorka opowiedziała dzieciom o swoim dzieciństwie, pasjach, zainteresowaniach i pierwszych utworach. W spotkaniu autorce towarzyszył mąż Robert, który przygotował oprawę muzyczną, czytał fragmenty bajek i wspólnie z dziećmi odśpiewał piosenkę „Mądra rzeka”, napisaną wspólnie z żoną. Nie zabrakło też opowieści o książkach.  Pani Edyta wyjaśniała słuchaczom jak udało jej się zrealizować pragnienie o byciu pisarką. Rozmowy o marzeniach i możliwości ich spełnienia wprowadziły wszystkich we wspaniały radosny nastrój, a żywiołowe występy pana Roberta wywołały u dzieci salwy śmiechu i burzę oklasków. Ciekawym punktem programu okazała się zabawa w zgadywanki. Babcia Grunia rysowała fragmenty swoich książkowych postaci, a zadaniem dzieci było odgadnąć kogo dany rysunek przedstawia.

Ważnym elementem wszystkich spotkań było także głośne czytanie. W Szkole Podstawowej w Niepli odbyła się inauguracja akcji CPCD – Gmina Jasło czyta dzieciom, gdzie zarówno zaproszeni goście, jak i bibliotekarze tradycyjnie już przeczytali „Lokomotywę” J. Tuwima i fr. książek Babci Gruni.

Spotkania autorskie z Edytą Zarębską zrealizowane na terenie gminy Jasło w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Partnerstwo dla książki, zadanie Podróż z książką. Projekt wykonywany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach we współpracy z bibliotekami szkolnymi, świetlicami GOK i Stowarzyszeniem Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE