Kultura | rozrywka | edukacja

Uczniowie ZSUiS w Jaśle na Międzynarodowych Targach „Warsaw Food Expo”

Grupa uczniów Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych kształcących się w zawodzie technik technologii żywności wzięła udział w Międzynarodowych Targach WARSAW FOOD EXPO 2017. Wydarzenie to, zorganizowane pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, odbyło się w dniach 1- 3 czerwca 2017 r. w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo, jako impreza towarzysząca spotkaniu Ministrów Rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej.

Fot. © archiwum Szkoły

W targach, oprócz delegacji państw Grupy Wyszehradzkiej, wzięli udział wystawcy i przedsiębiorcy liczący się w branży spożywczej. Podczas imprezy zaprezentowana została szeroka gama produktów żywnościowych i napojów najwyższej jakości, wyrobów tradycyjnych i regionalnych, a także produktów spożywczych dla gastronomii, wyrobów cukierniczych, BIO żywności i potraw serwowanych w restauracjach.

Niewątpliwą atrakcją była dla uczestników imprezy degustacja żywności i napojów z całej Polski i świata. Można było m.in. zasmakować w polskiej żywności tradycyjnej i lokalnej, gęsinie, daniach z produktów ekologicznych, potrawach ze ślimaków, wędlinach drobiowych, a także aromatycznej kawie oraz winach polskich, portugalskich i izraelskich. Wśród imprez towarzyszących warto wymienić Piknik Zbożowy, obfitujący w produkty z ziaren polskich zbóż oraz wielkie grillowanie, nad którym czuwali profesjonaliści – ekolodzy.

Nie zabrakło też spotkań ze znanymi i lubianymi gwiazdami. Ewa Wachowicz opowiadała o swoich kulinarnych pasjach, Pascal Brodnicki na targowej scenie promował zdrowe gotowanie, zaś Joseph Seeletso zaprezentował dania kuchni afrykańskiej. W czasie targów odbył się też niezwykły konkurs kulinarny „Od Okawango po Bałtyk”, któremu patronował znany juror programu Top Chef.

Nasi uczniowie, oprócz zwiedzania stoisk wystawowych i degustowania przygotowanych specjałów, wzięli też udział w warsztatach z mistrzami cukiernictwa i baristyki, zorganizowanych w ramach tzw. strefy edukacyjnej. Spotkaliśmy tam współpracującą z naszą szkołą, znaną dekoratorkę Agnieszkę Wojnecką, która poprowadziła pokaz i ćwiczenia w dekorowaniu wyrobów cukierniczych przy użyciu aerografu. Mieliśmy też możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych i seminariach poprowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Nauk o Żywieniu i Żywności z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji SGGW Warszawa. Nasza szkoła podjęła współpracę z przedstawicielem tej uczelni w zakresie produktów liofilizowanych, które wprowadzane są na rynek w szerokim asortymencie.

Były to targi pełne polskich i światowych smaków, a także pełna wrażeń wycieczka zawodowo – edukacyjna.

(ZSUiS w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE