Na drogach

Kąty: samochód stoczył się z kilkumetrowej skarpy. Dwie osoby zostały uwięzione w pojeździe

Dwie osoby zostały ciężko ranne w wyniku wypadku, do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr 992 relacji Kąty-Krempna. Po godzinie ósmej samochód osobowy zjechał z jezdni i stoczył się z kilkumetrowej skarpy. Do uwolnienia osób poszkodowanych strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Jedną z nich z miejsca zdarzenia zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Z zebranych dotychczas informacji wynika, że samochód osobowy Renault Laguna jechał drogą wojewódzką nr 992 od strony Krempnej. Na jednym z łuków drogi kierujący nim z niewyjaśnionych na chwilę obecną przyczyn utracił panowanie nad pojazdem. Ten zjechał z drogi, a następnie stoczył się z kilkumetrowej skarpy wprost do przepływającego w tym miejscu cieku wodnego. Wypadek miały zauważyć osoby postronne, które w pobliskim lesie zbierały grzyby i to one powiadomiły służby ratownicze o zdarzeniu.

Na miejsce zostały zadysponowane znaczne siły, w tym: pięć zastępów straży pożarnej (dwa z JRG PSP w Jaśle, jeden z OSP KSRG w Skalniku, jeden z OSP KSRG w Krempnej i jeden z OSP w Kątach), specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego z podstacji w Nowym Żmigrodzie oraz śmigłowiec „Ratownik 10” z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku. Ponadto do Kątów udawał się również podstawowy zespół ratownictwa medycznego z Jasła oraz śmigłowiec „Ratownik 6” z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krakowie, ale po zweryfikowaniu liczby osób poszkodowanych obydwie służby zostały odwołane z drogi i powróciły do miejsca stacjonowania.

Z uwagi na teren, w którym doszło do zdarzenia oraz panujące w danej chwili trudne warunki atmosferyczne dostęp do osób poszkodowanych był znacznie utrudniony. Strażacy do ich uwolnienia z rozbitej karoserii pojazdu musieli użyć specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. Poważniej ranna pasażerka pojazdu, tj. 40-letnia mieszkanka gminy Krempna została przetransportowana drogą lotniczą do centrum urazowego przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, natomiast kierujący 23-letni mieszkaniec Krakowa ambulansem do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Izbą Przyjęć Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Mężczyzna był trzeźwy.

Policyjny technik kryminalistyczny wykonał oględziny miejsca zdarzenia, uszkodzonego samochodu oraz sporządził dokumentację fotograficzną. Zabezpieczone przez niego ślady zostaną wykorzystane w późniejszym postępowaniu mającym na celu szczegółowe wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tego wypadku.

Droga wojewódzka relacji Kąty-Krempna była chwilowo zablokowana na czas prowadzonych działań ratowniczych oraz lądowania i startu śmigłowca ratowniczego.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE