Kultura | rozrywka | edukacja

Misterna konstrukcja – warsztaty scenariuszowe w bibliotece (zapowiedź)

XII Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny

26 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego odbędą się warsztaty scenariuszowe dla młodzieży, które poprowadzi Zbigniew Masternak.

Zbigniew Masternak: prozaik, reportażysta, scenarzysta filmowy i producent. Zadebiutował w 2000 roku na łamach Twórczości, opowiadaniami Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. Autor m.in. powieści Niech żyje wolność, Chmurołap i Scyzoryk, tworzących autobiograficzny cykl pt. Księstwo. Na podstawie wspomnianego cyklu powstał film w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

W 2014 roku ukazała się czwarta część cyklu: Nędzole. To szczery i realistyczny obraz Polaków przebywających na emigracji zarobkowej. Został zrealizowany jako słuchowisko w odcinkach przez Teatr Polskiego Radia w Kielcach oraz zaadaptowany w formie komiksu. Polski reżyser Krzysztof Zanussi zamierza nakręcić film na podstawie czwartej części cyklu Księstwo.

Zbigniew Masternak tworzy prozę zaangażowaną społecznie. Jedną z wiodących metod literackich stosowanych przez autora jest naturalizm.

Warsztaty odbędą się 26 września br. o godz. 9.00 w Centrum Informacji Lokalnej MBP w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE