Informacje

Wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

Przedstawiciele władz samorządowych wraz z lokalnymi urzędnikami i młodzieżą z jasielskich szkół podstawowych i średnich wcielili się dzisiaj w bohaterów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Tym samym nasze miasto dołączyło do grona setek miejscowości, które przystąpiły do akcji Narodowego Czytania wybitnych dzieł literackich polskich autorów.

Więcej zdjęć z Narodowego Czytania w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wzorem ubiegłych lat w mieście Jaśle odbyła się akcja głośnego czytania w ramach inicjatywy zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie zostało przygotowane wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Zespół Szkół nr 4, czyli popularny „Ekonomik”. Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania wybrano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Pogoda dopisała dzięki czemu piątkową inscenizację można było zorganizować na „świeżym powietrzu”. Za miejsce wydarzenia obrano zabytkową glorietkę w Parku Miejskim. Nim przystąpiono do publicznego odczytania fragmentów „Wesela”, postać i twórczość jego autora przybliżyła zgromadzonym polonistka z Zespołu Szkół nr 4 Anna Tyrpak.

W role bohaterów wybitnego dzieła Stanisława Wyspiańskiego wcielili się przedstawiciele lokalnego samorządu oraz uczniowie jasielskich szkół podstawowych i średnich, m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, członek Zarządu Powiatu w Jaśle Jan Muzyka, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Powiatu Jan Urban, radna Rady Powiatu Bożena Macek-Lubaś, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Renata Łaba, kierownik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Paweł Zawada oraz inspektor w Biurze Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Anna Janiga-Szeleszkiewicz.

Spotykamy się dzisiaj na jasielskiej edycji Narodowego Czytania, czyli ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podczas której co roku czytamy jeden wybrany utwór z klasyki polskiej literatury. Utwór w głosowaniu internetowym wybierają Polacy. W tym roku padło na „Wesele”. Myślę, że to jest dobry i wyjątkowy utwór. Padają w nim słowa „a to Polska właśnie”. W „Weselu” możemy odnaleźć bardzo wiele scen. Takich, które mogłyby być aktualne także dzisiaj, czyli ponad sto lat po tym kiedy „Wesele” się odbyło. Jest tu przekrój problemów, emocji, sytuacji i różnych rzeczy, które są aktualne pomimo upływającego czasu. – powiedziała Dorota Woźnica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

„Wesele” miało premierę ponad sto lat temu, a jest ciągle żywe i myślę, że będzie ciągle żywe przez kolejne sto lat, a może i dłużej.
– Dorota Woźnica, dyrektor MBP w Jaśle

Dzisiejszemu wydarzeniu towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji zainicjowanych przez pracowników miejscowej biblioteki nawiązujących do idei Narodowego Czytania, m.in. konkurs wiedzy o utworze Stanisława Wyspiańskiego oraz wystawa poświęcona autorowi. Ponadto wolontariuszki ubrane w stroje nawiązujące do epoki z „Wesela” rozdawały zgromadzonym jaślanom karteczki w wybranymi fragmentami utworu.

Jak co roku akcję inicjują nasze władze lokalne co jest bardzo fajne, że nie tylko biblioteka czy szkoły czytają, ale że naszemu samorządowi zależy na tym, żebyśmy się spotykali podczas takich okazji. Czytali przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, uczniowie jasielskich szkół, mieliśmy konkurs dla uczestników tego wydarzenia, mieliśmy również quizy na facebook-u Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Można sobie obejrzeć w Parku wystawę cytatów z „Wesela”, do których dołączone są QR-kody, które przenoszą do dalszych informacji do tego wydarzenia. Nasi wolontariusze rozdawali mieszkańcom cytaty z „Wesela”. Jak co roku jest też pamiątkowa pieczęć, którą pieczętujemy egzemplarze „Wesela”, które przynieśli ze sobą mieszkańcy Jasła. Myślę, że każdy w tej „uczcie” może znaleźć coś dla siebie, a przy okazji przypomnieć sobie to niezwykłe dzieło polskiej literatury. – mówi Dorota Woźnica.

Przypomniała ona również, że w mieście Jaśle akcja Narodowego Czytania odbywa się już kolejny rok z rzędu.

W Jaśle włączamy się w Narodowe Czytanie od lat. W tamtym roku czytaliśmy „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, wcześniej „Lalkę” Bolesława Prusa, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Cieszę się, że zarówno powiat jasielski, jak i miasto Jasło, odpowiadają na to zaproszenie pary prezydenckiej do wspólnego czytania. Myślę, że jeżeli akcja będzie kontynuowana w następnych latach to również będziemy się w to włączać wspólnymi siłami. – podkreśliła Woźnica.

Jasielska biblioteka oferuje swoim czytelnikom egzemplarze „Wesela” zarówno w wersji tradycyjnej (książkowej), jak i na nośniku cyfrowym (e-book).

Mamy sporo egzemplarzy „Wesela” pomimo tego, że nie jesteśmy biblioteką szkolną i w zasadzie nie mamy obowiązku mieć lektur w tak dużej ilości jak mają to szkoły. Poza tym „Wesele” jest takim utworem, który ma uwolniony dostęp, bo już minęło siedemdziesiąt lat od momentu śmierci autora. Dzięki temu możemy je również czytać na czytnikach udostępnionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. A nawet jeśli skończą nam się zarówno nośniki tradycyjne, jak i elektroniczne to możemy odesłać do dostępu internetowego. Także nie będzie u nas problemu z przeczytaniem „Wesela”. – dodaje pani dyrektor.

Narodowe Czytanie to zapoczątkowana w 2012 roku ogólnopolska inicjatywa, u podstaw której leży promocja czytelnictwa, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, promowanie wybitnych dzieł polskiej literatury. W czasie kolejnych edycji do publicznego odczytywania wybitnych dzieł rodzimych autorów wybierano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, Trylogię „Henryka Sienkiewicza”, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza i wreszcie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. O tym, który utwór będzie towarzyszył akcji w danym roku decydują bezpośrednio Polacy poprzez udział w internetowym głosowaniu prowadzonym za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

FOTOGALERIA: Narodowe Czytanie 2017 w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE