Informacje

Wytrwali w małżeństwie pięćdziesiąt lat i więcej. Prezydent ich odznaczył

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej po raz kolejny uhonorował mieszkańców Jasła medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Przyznawane są one parom, które w związku małżeńskim wytrwały wspólnie ze sobą pięćdziesiąt lat lub więcej. Dzisiaj dostojni Jubilaci odebrali to symboliczne wyróżnienie podczas spotkania przygotowanego specjalnie dla nich i ich rodzin przez władze naszego miasta.

Uroczystość z okazji pięćdziesięciolecia, a w przypadku niektórych par nawet sześćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego została zorganizowana dzisiaj w godzinach popołudniowych w sali multimedialnej Jasielskiego Domu Kultury. W wydarzeniu, na które zostali zaproszeni dostojni Jubilaci z terenu miasta wraz z najbliższymi członkami rodzin, lokalny samorząd reprezentowali: burmistrz Jasła Ryszard Pabian, drugi zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz-Czech oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle Alicja Wójcik.

Oficjalną część wydarzenia, które prowadziła rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle Agata Koba, poprzedził mini-recital w wykonaniu solistów Jasielskiego Domu Kultury. Specjalnie dla zgromadzonych na nim uczestników swoje umiejętności zaprezentowali podopieczni instruktorki muzyki Ewy Grzebień: Natasza Litwa („Mazurek” z repertuaru Mietka Szcześniaka), Ola Sieńkowska („W albumie rodzinnym”), Ola Brągiel („Kiedy będziesz zakochany” z repertuaru Mieczysława Fogga), Krystian Bąk („Tutaj jestem” z repertuaru Grzegorza Turnaua), Roksana Węgiel („Radość najpiękniejszych lat” z repertuaru Anny Jantar) i Julia Zielińska („Malwy” z repertuaru zespołu Alibabki).

W tekście każdego z prezentowanych utworów można było odnaleźć odniesienia do wspólnie przeżytych lat. – podkreślił w swoim późniejszym przemówieniu burmistrz Ryszard Pabian.

Na początek głos zabrała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Alicja Wójcik. Podczas swojego wystąpienia urzędniczka przypomniała, że przed pięćdziesięcioma laty zgromadzone pary połączyły swój los będąc „pełni młodzieńczego zapału, ufności i miłości”.

Przyrzekali Państwo sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, w której wytrwali Państwo przez te wszystkie lata, w czasie których było wiele chwil dobrych i radosnych, ale zapewne nie zabrakło trudnych doświadczeń i zwątpienia. Codziennej trosce o dom i chleb, o dobre wykształcenie dzieci, o uczciwość i przyzwoitość w codziennym życiu, oddali Państwo najlepsze lata swojego życia. Dzisiaj, po kilkudziesięciu latach wspólnego pożycia, mogą Państwo śmiało stwierdzić, że wybrana droga była słuszna, a włożony ogromny wkład pracy i serdeczność uczuć w dobre wychowanie dzieci i dbałość o rodzinę spotyka się z uznaniem. – powiedziała.

Zwracając się do dostojnych Jubilatów zaznaczyła, że dzisiejsza uroczystość jest dobrą okazją do refleksji nad przemijającym życiem oraz szczególny moment, w którym mogą oni cofnąć się wspomnieniami w przeszłość i przypomnieć sobie dziesiątki wspólnie przeżytych lat.

Każda z par świętujących dziś Złote Gody ma swoją wyjątkową i niepowtarzalną historię, ale wszystkich Państwa łączą miłość, tolerancja, wzajemny szacunek, bowiem to one stanowią podstawy trwałości każdego małżeństwa. – powiedziała Alicja Wójcik.

Stwierdziła ponadto, że w życiu każdego człowieka najważniejsza jest rodzina. W imieniu kierowanego przez siebie urzędu złożyła wszystkim zaproszonym parom serdeczne życzenia.

Za trud i poświęcenie wdzięczne są Państwu Wasze dzieci, wnuki i najbliżsi. My również chcielibyśmy wyrazić szacunek i podziw dla przyjaźni i wytrwałości wszystkich par małżeńskich. Proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje z okazji dzisiejszego jubileuszu i życzenia wszelkiej pomyślności oraz doczekania w dostatku i zdrowiu kolejnych rocznic. – powiedziała pani kierownik.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian zauważył, że jest to kolejna uroczystość, podczas której może wspólnie świętować razem z mieszkającymi na terenie miasta parami o pięćdziesięcioletnim i dłuższym stażu małżeńskim. Z uśmiechem na twarzy przyznał, że staje przed zaproszonymi Jubilatami z ogromną tremą.

Powodów tego jest wiele. Jednym z nich jest to, że za każdym razem jest Państwa coraz więcej. To świadczy o tym, że żyjemy coraz dłużej, że chce się nam aktywnie uczestniczyć w życiu czego serdecznie gratuluję. Inny powód to pewnie to, że jesteście Państwo tą grupą, która potrafi krytycznie na wszystko patrzeć, stąd też moja trema. Zawsze mi zależy na tym, aby jak najlepiej być ocenionym i chcę Państwa prosić, abyśmy się tutaj nawzajem dobrze czuli. Gratuluję Wam serdecznie przede wszystkim przeżycia wspólnie tych lat. Różnie układają się losy ludzi. Wy mieliście to szczęście, że do jubileuszu pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego udało Wam się razem dotrwać. To ogromne szczęście. – powiedział.

Gospodarz naszego miasta życzył im „kolejnych wspólnie przeżytych lat, w czasie których będą mogli cieszyć się sobą nawzajem”.

Ryszard Pabian dodał ponadto, że jasielski samorząd dba o osoby starsze mieszkające w naszym mieście. – Staramy się „coś” dla Was robić. Mam nadzieję, że to co stało się zaledwie w ostatnią sobotę to zaledwie początek tych działań, a będą one kontynuowane nie tylko przy okazji Dnia Seniora, ale i na co dzień. Wierzę, że będą powstawać nowe pomysły ukierunkowane na Państwa i będziemy mogli wspólnie z nich korzystać. – dodał.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie” dla dwudziestu czterech par z terenu Jasła. Z różnych powodów osobistych nie wszystkie z nich mogły uczestniczyć w zorganizowanym specjalnie dla nich spotkaniu jubileuszowym.

Wśród uhonorowanych znaleźli się państwo: Janina i Antoni Bochowscy, Krystyna i Roman Drozdowie, Janina i Tadeusz Dylągowie, Renata i Kazimierz Fiegowie, Lesława i Władysław Fortunowie, Krystyna i Michał Gorczycowie, Stanisława i Zbigniew Głowa, Danuta i Stanisław Kamińscy, Renata i Marian Koperowie, Teresa i Stanisław Krzyszczukowie, Julia i Tadeusz Machowscy, Helena i Tadeusz Maczugowie, Krystyna i Michał Myśliwcowie, Zofia i Zygmunt Wojnarowiczowie, Barbara i Adam Żółtkowie.

Wyróżnienia otrzymali ponadto państwo: Cetnarowie (Eulalia i i Henryk), Chrzanowscy (Krystyna i Tadeusz), Dominowie (Teresa i Jan), Długoszowie (Stanisława i Mieczysław), Korczykowscy (Alicja i Stanisław), Olszańscy (Anna i Wiesław), Owińscy (Alicja i Adam), Petryccy (Zdzisława i Marian), Szpakowie (Irena i Adam),

Tradycją stało się, że władze miasta wręczają im również drobne upominki oraz kwiaty.

Uroczystość zakończyło symboliczne wzniesienie toastu, odegranie marszu Mendelsona, wspomnienia Jubilatów oraz pamiątkowe fotografie.

FOTOGALERIA: Złote Gody w Jaśle – 4 października

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE