Kultura | rozrywka | edukacja

XII Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny za nami

Od 18 września do 6 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbywał się XII Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny. Zapraszamy do przeczytania szczegółowej relacji z towarzyszących mu poszczególnych wydarzeń.

Kreacja – powinność pisarza

18 września gościł Łukasz Orbitowski.

Łukasz Orbitowski to pisarz świadomy własnej wartości literackiej. Jego estetykę ukształtował krakowski Kazimierz. Autor „Zapisków Nosorożca” uważa, że błogosławieństwem zawodu pisarza jest wolność i spotkania z ludźmi. Woli sądzić, że o jego zawodzie zdecydował przypadek.

Jestem zwykłym człowiekiem, bez sekretów, który jest ciągle w biegu i czasem gubi drogę – dodaje z przekonaniem.

Jego przygoda z pisaniem książek dała mu wytrych do pisania scenariuszy filmowych. Pisanie na zamówienie, kiedy znam temat daje mi poczucie pewności – przyznaje.

Jest przeświadczony, że zmyślanie i praca badawcza to warsztat każdego pisarza. Wyobraźnia i fantazja otwierają drzwi do innego świata. Pisarz nie może mieć żadnych zahamowań w pokazywaniu rzeczywistości. Wielokrotnie podkreślał, że rzetelność w opisywaniu ludzkich postaw wynika z szacunku dla czytelników, wobec których winien przejawiać pokorę twórczą.

Język jakim rozmawiał z uczestnikami spotkania nie był uładzony. Podobnie swój oryginalny język, którego używa w powieściach nazywa krzykiem, często stosując muzyczną metaforykę. Kanapę na której najczęściej pracuje określa „katownią pisarską”. Jego trud twórczy doceniają nie tylko czytelnicy ale także krytycy, czego dowodem są liczne nagrody i nominacje.

FOTOGALERIA: XII Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny w obiektywie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona
SŁOWA KLUCZOWE