Sport | rekreacja | turystyka

W sobotę rajd samochodowy. Będą utrudnienia w ruchu

  NASZ PATRONAT 
Już w najbliższą sobotę lokalnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w powiecie jasielskim towarzyszył będzie rajd samochodowy. Organizatorem siedemnastej edycji tej imprezy jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, przy współpracy z miejscowymi samorządami, po terenie których przebiegać będą próby sprawnościowe. W związku z organizacją wydarzenia na kilka godzin zostaną wyłączone z ruchu fragmenty dróg powiatowych i gminnych.

Po raz siedemnasty Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, przy współpracy z lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego, służbami mundurowymi oraz społecznymi partnerami, z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości organizuje w dniu 11 listopada Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości. Impreza, przygotowana z inicjatywy działaczy stowarzyszenia, od wielu lat cieszy się sporą popularnością i zainteresowaniem ze strony miłośników sportów motorowych. W bieżącym roku stanowi przedostatnią, szóstą rundę Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Motorowego w konkursowej jeździe samochodem. Pomysłodawcy spodziewają się maksymalnie pięćdziesięciu dwuosobowych załóg składających się z kierowcy oraz pilota. Będą oni rywalizować ze sobą w pięciu amatorskich klasach (w zależności od pojemności skokowej silnika) oraz szóstej klasie „gość” (dla osób posiadających licencję PZM).

Trasa tegorocznej edycji rajdu wynosi łącznie 68 kilometrów i została wytyczona po terenie miasta Jasła, miasta i gminy Kołaczyce, gminy Jasło oraz gminy Brzyska, w obrębie których usytuowane będą trzy próby sprawnościowe pokonywane przez poszczególne załogi dwukrotnie. Start i metę wyścigu ulokowano tradycyjnie na placu firmy Trans-Wiert przy ulicy Przemysłowej 11 w Jaśle (pierwsza załoga rozpocznie rywalizację o godzinie 10 natomiast do ostatniej próby przystąpi o godzinie 13:10). O godzinie 10:13 pierwsza załoga pojawi się na odcinku specjalnym w Gorajowicach, a o godzinie 10:46 w Dąbrówce. Ceremonię podsumowania wydarzenia, ogłoszenia wyników oraz rozdania nagród zaplanowano na godzinę 16:30.

Wszystkie „rajdówki” będą poruszały się drogami regionu przy normalnym ruchu ulicznym natomiast w miejscu, gdzie usytuowane będą odcinki specjalne, czasowo wyłączone z ruchu zostaną fragmenty dróg publicznych. W związku z tym między godzinami 8:30, a 15:00 zamknięciu ulegną: droga powiatowa nr 1840R w miejscowości Gorajowice (na odcinku od posesji nr 82 do skrzyżowania z drogą gminną nr 113407R w miejscowości Bieździadka) oraz droga gminna w miejscowości Dąbrówka (za kościołem) na odcinku od posesji nr 90 do posesji Opacie 49. Organizatorzy zwracają się z apelem do mieszkańców o zachowanie w tym czasie szczególnej ostrożności oraz stosowania się do poleceń służb porządkowych i mundurowych. Jednocześnie zapewniają, że w przypadku nagłej sytuacji losowej przedmiotowe odcinki dróg zostaną niezwłocznie udostępnione służbom ratowniczym (Państwowemu Ratownictwu Medycznemu czy Państwowej Straży Pożarnej).

Nad bezpieczeństwem załóg oraz kibiców mają czuwać w dniu rajdu sędziowie i wykwalifikowani ratownicy drogowi Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu jasielskiego, a także funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.

Wydarzeniu, które wpisuje się w kalendarz lokalnych obchodów 99. Narodowego Święta Niepodległości, patronują: burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle nadkom. Jacek Krzyżak oraz poseł na Sejm RP Joanna Frydrych.

Szczegółowe informacje dotyczące Jasielskiego Samochodowego Rajdu Niepodległości, w tym regulamin, lista zgłoszeń oraz mapy poszczególnych odcinków specjalnych, są dostępne na stronie internetowej Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego (www.jkmird.pl).

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE