Kultura | rozrywka | edukacja

Umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią im się płaci

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu w Kołaczycach

Dla pamięci o tragedii Holocaustu, ale także, aby budować tolerancję i kształtować obecną rzeczywistość jako cywilizację miłości i pokoju organizowane są obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Społeczność kołaczycka także uczciła pamięć Żydów, którzy kiedyś mieszkali w miasteczku i podzielili los całego narodu skazanego na zagładę.

Uroczystość przygotowana przez Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Urząd Miejski w Kołaczycach rozpoczęła się modlitwą ekumeniczną nad mogiłą żydowską w lesie w Krajowicach. Szczególnej wymowy nabierały polskie psalmy, czytane przez ks. Władysława Depę i psalmy w jidysz, śpiewane przez prof. Jonatana Webera.

Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha, otwierając uroczyste obchody, podkreśliła potrzebę kultywowania pomięci o przeszłości. Referat przedstawiający wstrząsające fakty związane z zagładą Żydów na Podkarpaciu przedstawiła prof. Elżbieta Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Natomiast historię kołaczyckich Żydów, ich wojenną zagładę przedstawiał film przygotowany przez uczniów Liceum w Kołaczycach, oparty na wspomnieniach mieszkańców Kołaczyc i Nawsia Kołaczyckiego.

W świat przedwojennych Kołaczyc, gdzie wspólnie obok siebie żyli Polacy i Żydzi, przeniósł wszystkich spektakl przygotowany przez szkolne koło teatralne. Młodzież w poruszającej formie oddała atmosferę katastrofy świata żydowskiego, tragedię Holocaustu, niszczenia godności i człowieczeństwa.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także Gminny Konkurs Literacko-Plastyczny „Tolerancja to sprawa umysłu i serca”. Nagrodą dla laureatów Konkursu jest wycieczka połączona z żywą lekcją historii w Niemieckim Nazistowskim Obozie Zagłady Auschwitz –Birkenau.

Jury przyznało nagrody:
w kategorii –prace literackie:
1 miejsce – Aleksandra Leśniak (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)
2 miejsce – Klaudia Kaleta (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy), Julia Grzebień (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)
3 miejsce – Wiktor Cieślik (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce)
Wyróżnienie – Jonatan Maciejowski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)

w kategorii-prace plastyczne:
1 miejsce – Julita Zięba (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie)
2 miejsce – Justyna Iskra (LO Kołaczyce)
3 miejsce – Michał Hendzel (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieździedzy)
Wyróżnienie – Karol Janik (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołaczycach), Katarzyna Sypień (LO Kołaczyce), Natalia Maziarz (Społeczna Szkoła Podstawowa w Sieklówce), Kinga Michalska(Społeczna Szkoła Podstawowa w Sowinie).

Dla wszystkich uczestników: seniorów, pamiętających tragedię Holocaustu, ludzi w średnim wieku i tych najmłodszych – uczniów, do których należy przyszłość, uroczystości była piękną lekcją historii, pamięci i tolerancji.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE