Informacje

Świadectwo czci i pamięci o tych, których straciła Polska

Na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu w południe odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji przypadających w kwietniu rocznic zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji dokonano symbolicznego odsłonięcia i poświęcenia obelisku oraz nasadzenia dębu. W ten sposób lokalna społeczność chciała oddać hołd poległym i utrwalić tamte tragiczne wydarzenia ku wiecznej pamięci kolejnych pokoleń.

Przed pomnikiem – symbolem żywej pamięci o ofiarach Katynia i Smoleńska – wartę honorową zaciągnęli żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz uczennice miejscowej szkoły podstawowej.

Głaz, w którego centralnym punkcie umieszczono pamiątkową tablicę, został przywieziony do Tarnowca jeszcze przez byłego miejscowego proboszcza śp. księdza Franciszka Bogunia. Zwieńcza go urna z ziemią pochodzą z polskiego cmentarza wojennego w Katyniu, gdzie pochowane są ofiary mordu stalinowskiego na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej oraz miejsca katastrofy polskiego samolotu rządowego TU-154 w Smoleńsku udającego się na uroczystości ku czci Polaków poległych na rosyjskiej ziemi. Wraz z sadzonką zasadzonego dębu przywieźli je do naszego kraju ksiądz prałat Kazimierz Kaczor oraz Stanisław Syzdek w ramach pielgrzymki odbytej do obydwu tych miejsc w dniach 16-17 lipca 2011 roku. Drzewko pamięci zostało otoczone metalową obudową nawiązujący swoją formą do umieszczonego na cmentarzu katyńskim Dzwonu Pamięci.

Sobotnie wydarzenia rocznicowe zaszczyciło swoją obecnością wielu dostojnych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, wójt gminy Tarnowiec Jan Czubik, zastępca wójta gminy Tarnowiec Krzysztof Augustyn, przewodniczący Rady Gminy w Tarnowcu Jarosław Pękala, prezes Stowarzyszenia imienia Senatora Stanisława Zająca w Jaśle Jerzy Sołtys, starosta powiatu krośnieńskiego Jan Juszczak, członek Zarządu Powiatu w Jaśle Jan Muzyka, burmistrz miasta i gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Komendant Miejski Policji w Krośnie młodszy inspektor Leszek Buryła, kierownik Posterunku Policji w Tarnowcu aspirant Jerzy Szot, członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jaśle Wiktor Barański.

W wydarzeniu wzięły udział liczne delegacje wraz z pocztami sztandarowymi reprezentujące jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy, młodzież szkolna wraz z opiekunami, mieszkańcy ziemi tarnowieckiej, a także Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta z Jasła.

Gospodarz gminy Jan Czubik podkreślił, że dzisiejsza uroczystość o charakterze patriotyczno-religijną jest formą uszanowania pamięci wszystkich tych, którzy zginęli w obronie matki Ojczyzny:

Gromadzimy się dzisiaj w tragiczną rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Wspominamy tragiczne losy Polaków, którzy 78 lat temu zginęli z rąk sowieckich oprawców, a także tragedię z 10 kwietnia 2010 roku, gdy Polska krew ponownie spłynęła na smoleńską ziemię. Ta nieludzka ziemia osiem lat temu zabrała 96 wspaniałych synów i córek naszego narodu. Tych, którzy swą obecnością mieli czcić pamięć tysięcy polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Niechaj ta dzisiejsza uroczystość będzie świadectwem czci i pamięci danej tym, których straciła Polska. Wielu z nas dobrze pamięta jak prawda o katyńskiej ziemi była zakłamywana, ale złudna była tego potęga bowiem prawdy nie da się zagiąć. Pamięci nie da się z ludzkiej świadomości wykorzenić.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, w imieniu samorządu, złożyła szczególne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby na skrawku tarnowieckiej ziemi upamiętnić w takiej formie tysiące osób, które poległy za Ojczyznę.

Bardzo dziękuję, że w gminie będzie taki obelisk. Przez ostatnie dni byłam na kilkunastu takich uroczystościach rocznicowych, ale najczęściej odbywały się one w mieście, w dużych skupiskach. A czy nie należy tej pamięci kultywować również na wsiach? Na tych wsiach, gdzie właśnie wiara w polskość się na nich opiera. Gratuluję państwu, że upamiętniacie tutaj i oficerów z Katynia, i ofiary ze Smoleńska. Także tych związanych z Podkarpaciem. Sześć osób, które zginęło w Smoleńsku, była ściśle związana z Podkarpaciem, a z samego powiatu jasielskiego ponad sto osób zginęło w Katyniu. Należy im się pamięć. – powiedziała. 

To ważne, abyśmy pamiętali o nich. Jestem przekonana, że to dzięki ich męczeństwu, cierpieniu mamy dzisiaj wolną Polskę. Mamy dzisiaj to, że Polska wchodzi na dobrą ścieżkę rozwoju, że nie musimy się ukrywać z naszą wiarą ani z naszymi marzeniami o dobrej, sprawiedliwej, uczciwej, dostatniej Ojczyźnie. Wolność nie przychodzi tak od sobie. Za wolność najlepsi synowie naszego narodu zapłacili bardzo wielką cenę. Dlatego należy o nich pamiętać, dlatego należy tą wiedzę i wiarę naszych ojców przekazywać młodemu pokoleniu. Bo jak powiedział Mickiewicz: „tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem | Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Dlatego kontynuujmy to dziedzictwo wiary, o które również bardzo prosił nas Ojciec Święty Jan Paweł II.

MARIA KUROWSKA

Poświęcenia nowo utworzonego na ziemi tarnowieckiej miejsca pamięci dokonał kustosz sanktuarium ksiądz kanonik Jerzy Uchman.

FOTOGALERIA:

Odsłonięcie obelisku katyńskiego w Tarnowcu

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button