Informacje

„Niepodległe Jasło 1918-2018” na kartkach pocztowych

Z uwagi na wyjątkowy charakter bieżącego roku, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, wydano dwie kartki pocztowe z jasielskimi akcentami tego historycznego wydarzenia. Weszły one oficjalnie do obiegu razem z dwoma innymi lokalnymi pocztówkami. Walory filatelistyczne można nabyć m.in. w urzędzie pocztowym oraz miejscowym muzeum.

W naszym mieście podejmowane są zróżnicowane przedsięwzięcia mające na celu podkreślić wyjątkowy charakter bieżącego roku. Wśród wielu ciekawych inicjatyw znalazły się okolicznościowe kartki pocztowe z jasielskimi akcentami nawiązującymi do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorem ich koncepcji graficznej jest Sylwia Kopacz-Nadymus. Na obydwu pocztówkach umieszczono motyw przewodni lokalnych obchodów jubileuszu tego historycznego wydarzenia, którym jest hasło „Niepodległe Jasło 1918-2018”, a także herb miasta Jasła oraz znak promocyjny Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Pierwszy z walorów przedstawia pamiątkową „tarczę Legionów”, której fundatorem w 1915 roku była miejscowa społeczność – wzorem większości miast z terenu ówczesnej Galicji. Niestety, nie zachowała się ona do czasów współczesnych, a jej wygląd i formę możemy jedynie podziwiać na archiwalnych fotografiach z tamtego okresu. Po stronie przeznaczonej na znaczek, dane odbiorcy oraz kod pocztowy i miasto, umieszczono zaczerpnięty z herbu miasta monogram królewski JAR (Joannes Albertus Rex) wraz z umieszczoną nad nim gotycką koroną.

Na drugiej kartce wkomponowano znajdującą się w archiwalnych zbiorach miejscowego muzeum fotografię wykonaną w listopadzie 1918 roku na jasielskim Rynku. Ukazuje ona moment umieszczenia na budynku tutejszego starostwa wizerunku Orła Białego w miejsce godła austriackiego oraz postać stojącego na balkonie budynku Stanisława Szymańskiego, pierwszego starosty jasielskiego po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, przemawiającego do setek Jaślan biorących udział w patriotycznej manifestacji.

Te unikatowe emisje o tematyce historycznej w niebanalny sposób uświetniają obchody tego wyjątkowego jubileuszu oraz przypominają o wkładzie mieszkańców naszego miasta w odzyskanie niepodległości.

Walory, które są oficjalnym wydawnictwem Poczty Polskiej oraz zostały wpisane Katalogu Znaków Pocztowych, weszły do oficjalnego obiegu. Można je nabyć m.in. w urzędzie pocztowym przy ulicy 3-go Maja 4, w godzinach pracy placówki (dni robocze od 7 do 20 oraz w soboty od 8 do 15) oraz Muzeum Regionalnym przy ulicy Kadyiego 11.

————————————————————
Temat: Niepodległe Jasło – „Tarcza Legionów”, „Zawieszenie Orła”
Projekt: Sylwia Kopacz-Nadymus
Numer seryjny: 40, 41 / Rzeszów
Nakład: po 400 sztuk (po 50 do sprzedaży w Urzędzie Pocztowym)
Zadruk: jednostronny
Papier: kredowy
Wymiary: 150 mm x 105 mm
Data wprowadzenia do obrotu: 15.06.2018 r.
Cena: 1,05 zł.
————————————————————

Kolejna jasielska kartka, która weszła do obiegu w czerwcu br., upamiętnia postać Jana Ignacego Wodyńskiego w 115. rocznicę śmierci artysty. To żyjący w latach 1903-1988 wybitny malarz i wykładowca akademicki, autor licznych obrazów, akwarel i rysunków, w szczególności pejzaży, portetów, architektury oraz martwej natury.

W tle pocztówki umieszczono jego akwarelę „Widok Jasła”, zaś po lewej stronie „Autoportret” artysty z 1978 roku wykonany techniką oleju na płótnie. Posiada ona również herb miasta Jasła oraz znak promocyjny Muzeum Regionalnego w Jaśle.

————————————————————
Temat: 115. rocznica urodzin artysty malarza Jana Wodyńskiego
Projekt: Sylwia Kopacz-Nadymus
Numer seryjny: 43 / Rzeszów
Nakład: 200 sztuk (po 50 do sprzedaży w Urzędzie Pocztowym)
Zadruk: jednostronny
Papier: kredowy
Wymiary: 150 mm x 105 mm
Data wprowadzenia do obrotu: 15.06.2018 r.
Cena: 1,05 zł.
————————————————————

Staraniem miejscowego muzeum w obiegu znalazła się również kartka ukazująca widok poczty w Dębowcu z drugiej połowy XIX wieku oraz postać legendarnego Onufrego Wodyńskiego, pierwszego poczmistrza w Dębowcu.

————————————————————
Temat: Pierwszy Poczmistrz w Dębowcu Onufry Wodyński
Projekt: Sylwia Kopacz-Nadymus
Numer seryjny: 42 / Rzeszów
Nakład: 200 sztuk (po 50 do sprzedaży w Urzędzie Pocztowym)
Zadruk: jednostronny
Papier: kredowy
Wymiary: 150 mm x 105 mm
Data wprowadzenia do obrotu: 15.06.2018 r.
Cena: 1,05 zł.
————————————————————

To kolejne walory filatelistyczne o tematyce jasielskiej. Z okazji 650. rocznicy nadania praw miejskich Jasłu w 2015 roku oraz 20. rocznicy ustanowienia świętego Antoniego Padewskiego patronem naszego miasta w 2016 roku, Poczta Polska wydała na te okazje okolicznościowe karty oraz datowniki.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button