Sport | rekreacja | turystyka

Po drogach Błażkowej ścigali się samochodowi rajdowcy

  • 39 z 40 zgłoszonych załóg wystartowało w amatorskim rajdzie samochodowym rozgrywanym na drogach Błażkowej w gminie Brzyska.
  • Dwie z nich nie ukończyły imprezy z przyczyn technicznych.
  • Na trasie dopingowała ich liczna grupa miłośników sportów motorowych.
  • Dla zawodników, którzy pokonali odcinek specjalny w najszybszym czasie, przygotowano pamiątkowe puchary.
  • Organizatorem wydarzenia był Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, przy wsparciu miejscowego samorządu oraz społecznych partnerów.

Cztery automobilkluby z terenu Podkarpacia i Małopolski (Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego z siedzibą w Jaśle, Automobilklub Biecki z siedzibą w Bieczu, Automobilklub Małopolski z siedzibą w Krośnie i Automobilklub Stomil z siedzibą w Dębicy) kontynuują w tym roku organizację amatorskiego rajdowych samochodowych mistrzostw o puchar „Galicji”. Trzecia z siedmiu zaplanowanych w tym roku prób sprawnościowych została przeprowadzona w Błażkowej (gmina Brzyska).

Impreza składała się z jednej próby sprawnościowej zlokalizowanej na odcinku jednej z dróg gminnych położonych na terenie tej miejscowości, przejeżdżanej przez poszczególne ekipy czterokrotnie, z czego trzy przejazdy odbywały się przy pomiarze czasu wliczanym do końcowej klasyfikacji.

Była to trasa o długości dwóch kilometrów, w całości przebiegająca po drodze asfaltowej, bardzo trudna technicznie, z dużymi podjazdami do góry i gwałtownymi opadami w dół, z dużą ilością zakrętów. Zawodnicy mieli utrudniony trzeci przejazd, gdyż od połowy rozgrywanego odcinka specjalnego rozpadał się ulewny deszcz, który na dobrą sprawę zamienił tę drogę w rwący potok, co bez wątpienia odbiło się na czasach przejazdu załóg z tego względu, że większość z nich była wyposażona w opony typowo do suchych nawierzchni. Natomiast nie nadają się one do sportowego podróżowania w mokrych warunkach. – komentuje Stanisław Radzik, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Organizatorzy byli przygotowani na udział pięćdziesięciu dwuosobowych załóg, na starcie do dzisiejszych zmagań pojawiło się ich w sumie trzydzieści dziewięć. Zawodnicy rywalizowali między sobą o zwycięstwo w poszczególnych klasach w zależności od pojemności skokowej silnika danego pojazdu.

To był rajd amatorski, w którym startować mogą wyłącznie osoby, które nie posiadają licencji. Jedyna startująca ekipa „zawodowa”, legitymująca się uprawnieniami do startowania w rajdach samochodowych, nie była wliczana do klasyfikacji końcowej, ale został jej zaliczony udział. – wyjaśnia Radzik.

Imprezy nie ukończyły dwie ekipy. Podczas ostatniego przejazdu awarii uległ Mitshubishi Lancer, którym startowali zawodnicy Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie Jakub Ulanowski i Damian Bąk. Przyczyny techniczne wykluczyły również z udziału w wyścigu jadących Fiatem 126 Pawła Wronę i Krzysztofa Ozgę (niezrzeszeni).

Klasyfikację generalną „Super OeSu Błażkowa 2018” zwyciężyli jadący Seatem Leonem Andrzej Kaczmarek (kierowca) i Jakub Kubat (pilot) z Automobilklubu Stomil w Dębicy. Drugie miejsce zajęli jadący Mitshubishi Lancerem Waldemar Chochołek (kierowca) i Tomasz Lepak (pilot) z Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, a trzecie jadący Subaru Imprezą Łukasz Włodarczyk (kierowca) i Jakub Kwaśniewski (pilot) z Automobilklubu Podkarpackiego w Krośnie.

Pierwsze miejsce w klasie „GOŚĆ” przypadło załodze Automobilklubu Stomil: Kamil Momola – Nikoletta Wiktor, jadącym Fiatem Cinquecento, zaś w klasie „PRL” załodze Automobilklubu Stomil w Dębicy: Marcin Tabasz – Marek Szęszoł, jadącym Fiatem 126.

W klasie czwartej (pojemność skokowa silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych) pierwsze miejsca na podium zajęli: Andrzej Kaczmarek – Jakub Kubat, Waldemar Chochołek – Tomasz Lepak i Łukasz Włodarczyk – Jakub Kwaśniewski.

Na podium w klasie trzeciej (pojemność skokowa silnika <2000 centymetrów sześciennych) stanęli: Paweł Prokop – Patryk Kot z Automobilklubu Stomil w Dębicy (BMW 320), Marcin Opora – Rafał Czajka z Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego (Peugeot 206 S16+) i Grzegorz Olszewski – Łukasz Patla z Automobilklubu Stomil w Dębicy (Opel Astra GSI).

W klasie drugiej (pojemność skokowa silnika <1600 centymetrów sześciennych) pierwsze trzy miejsca przypadły załogom: Piotr Pastuła – Mateusz Czekaj z Automobilklubu Rzeszowskiego (Peugeot 106), Szymon Gawenda – Bartosz Turek z TTSK K-Team Tarnów (Citroen Saxo) i Romuald Stasik – Grzegorz Pękala (niezrzeszeni), którzy wystartowali Citroenem C2.

W klasie pierwszej (pojemność skokowa silnika <1400 centymetrów sześciennych) najszybsi byli: Jakub Czoch – Krzysztof Czoch z Automobilklubu Stomil w Dębicy (Fiat CC), którzy wyprzedzili swoich klubowych kolegów Adama Florkiewicza – Alberta Florkiewicza (Fiat SC) oraz reprezentantów Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Daniela Sokołowskiego – Dagmarę Sanocką (Suzuki Swift).

Na mecie rajdu czekały na nich pamiątkowe puchary. Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji odebrali je z rąk prezesów: Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego i Automobilklubu Bieckiego oraz właściciela Pałacyku Ślubów „Paradise” w Błażkowej.

Stanisław Radzik z JKMiRD składa serdeczne podziękowania pod adresem wszystkich osób i instytucji, które przyczyniły się do sprawnego przeprowadzenia dzisiejszej imprezy: – Jako organizator dzisiejszego wydarzenia za pomoc w jego organizacji chciałbym w pierwszej kolejności podziękować członkom Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, którzy mimo panujących różnych warunków atmosferycznych przetrwali całą imprezę. Głęboki ukłon oraz wyrazy szacunku kieruję w stronę wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka za wsparcie merytoryczne, jak również państwa Muchów – właścicieli Pałacyku Ślubów w Błażkowej za udostępnienie obiektu, w którym była zlokalizowana cała baza organizacyjna oraz parkingu dla samochodów rajdowych. Podziękowania należą się także służbom porządkowym, w tym ochotniczym strażom pożarnym z terenu gminy Brzyska za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Cieszymy się również z licznej obecności miłośników sportów motorowych i dziękujemy im za aktywne kibicowanie poszczególnym załogom.

FOTOGALERIA:

Rajd samochodowy w Błażkowej

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE