Kultura | rozrywka | edukacja

„Nasze Kulturowe Dziedzictwo: Herend” (zapowiedź)

Wystawa węgierskiej porcelany w Muzeum Regionalnym

Muzeum Regionalne w Jaśle i Manufaktura Herend zapraszają na wystawę węgierskiej porcelany. Kilkadziesiąt różnorodnych i cennych wyrobów będzie można zobaczyć we wnętrzach muzeum od 25 sierpnia do końca października.

600 km stąd, na Węgrzech, w pobliżu największego jeziora w Europie Środkowej, Balatonu, położone jest małe miasteczko Herend, a w nim największa na świecie manufaktura porcelany. To tu, nieprzerwanie od 192 lat powstają wyroby porcelanowe kojarzone z rękodziełem, wyjątkowością, doskonałością, tradycją i innowacją. W XIX wieku posiadanie porcelany należało do przywilejów arystokracji. Maurycy Fischer, ówczesny kierownik firmy z Herend, był w stanie reprodukować trafiające wtedy do Europy poprzez Jedwabny Szlak wyroby porcelanowe z niedowierzającą precyzją i wyczuciem artystycznym. To właśnie dzięki niemu rozkwitł mały zakład założony w 1826 roku przez Wincentego Stingla. Sukces na rynku międzynarodowym nie kazał na siebie długo czekać: na pierwszej wystawie światowej w Londynie w 1851 roku, wyroby z Herend z motywami kwiatów piwonii i motyli tak zachwyciły królową Wiktorię, że zamówiła bardzo duży komplet. Od tego czasu do dnia dzisiejszego cesarze i królowie lubią i doceniają porcelanę z Herend, a wzór o nazwie Wiktoria pozostaje najsłynniejszym. Będzie on obecny również na prezentowanej na wystawie zastawie stołowej. Dzisiaj Porcelana z Herend zdobi nie tylko stoły królewskie i magnackie, ale ich elegancja i doskonałość jest również podziwiana w mieszkaniach na całym świecie, w prawie sześćdziesięciu krajach, u ludzi w każdym wieku i o różnej wrażliwości artystycznej.

Manufaktura jest dziś w stanie wyprodukować wyroby porcelanowe według 16.0000 form z wykorzystaniem 4.000 różnych wzorów oraz ich swobodnych kombinacji. Marka Herend jest symbolem wspaniałej jakości, wartości, luksusu i elegancji. Według badań nowojorskiego Luxury Institute w 2006 roku Herend był ulubioną marką porcelany na rynku w USA. Uznanie dla Marki Herend pokazuje również fakt, że w 2011 roku Herend został członkiem francuskiego stowarzyszenia zrzeszającego producentów artykułów luksusowych Comité Colbert. Dużym uznaniem było otrzymanie w 2013 roku tytułu Hungarikum. Wszystkie te węgierskie i międzynarodowe zaszczyty potwierdzają słuszność wyznawanych przez Herend zasad i sposobu budowania marki.

Wyroby z Herend od początku są szczególnym hołdem oddanym inwencji twórczej i pracy rąk ludzkich, począwszy od pierwszego dotknięcia materiałów bazowych, a skończywszy na ostatnim muśnięciu pędzlem. Manufaktura stawia też sobie za cel zachowanie wyznawanych wartości dla przyszłych generacji. W tym duchu pokazuje noszącą wartości narodowe porcelanę nie tylko na Węgrzech, ale także na całym świecie. Manufaktura Porcelany z Herend jest częścią Węgierskiego Dziedzictwa Narodowego. Herend ma jednoznacznie wytyczoną drogę: zachowując zwyczaje, mając wzgląd na tradycje, wybierając rękodzielniczy sposób wykonywania porcelany, ale jednocześnie ciągle się odnawiając zaskakiwać świat innowacyjnymi pomysłami. Kluczem elegancji pozostaje zaś niezmiennie unikatowość. Stąd obecność wyrobów Herend na wystawach na całym świecie. Po wystawach zorganizowanych w murach Kremla, w petersburskim Pałacu Carskie Sioło, w japońskim Miejskim Muzeum Fukuyama, genewskim Muzeum Ariana, Muzeum Porcelany w Hohenbergu oraz wystawach w Suboticy, Wiedniu, Klużu, Włoszech, Ostrawie, słowackich pałacach w Betliarze i Bojnicach i w bratysławskim Muzeum Narodowym, teraz my mamy okazję wejść do magicznego świata porcelany z Herend. Chyba warto swą krótką obecnością stać się częścią tej prawie dwustuletniej historii.

„Nasze dziedzictwo kulturowe: Herend”
od 25 sierpnia do 31 października 2018
Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11

Na podstawie tekstów Manufaktury Herend, tłumaczenie z języka węgierskiego wykonał mgr inż. Roman Marek.

(MRJ)

SŁOWA KLUCZOWE