Informacje

Z szacunkiem do rolników, w podziękowaniu za ich trud włożony w pracę

Kołaczyce były tegorocznym gospodarzem dożynek powiatowych. Podczas obchodzonego tradycyjnie w sierpniu święta plonów przedstawiciele polskiego parlamentu wspólnie z władzami samorządowymi wszystkich szczebli złożyli pod adresem rolników ziemi jasielskiej wyrazy szczególnego uznania i szacunku dla ich jakże niezwykle trudnej pracy.

Dożynki powiatu jasielskiego odbywały się w tym roku w Święto Matki Boskiej Zielnej dlatego całą uroczystość poprzedziła msza święta odprawiona w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Anny. Stamtąd uczestnicy tego podniosłego wydarzenia przemieścili się w barwnym korowodzie prowadzonym przez asystę ze Stajni „Galicja” Stanisława Stasiowskiego na stadion sportowy „Ostoja”.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha oraz wicestarosta jasielski Tadeusz Gorgosz. Wśród gości zaproszonych na coroczne święto rolników ziemi jasielskiej znaleźli się m.in. parlamentarzyści, samorządowcy wszystkich szczebli, szefowie lokalnych służb mundurowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu oraz placówek edukacyjnych, przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z rolnictwem i leśnictwem, duchowni, a przede wszystkim mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Tadeusz Gorgosz, w imieniu samorządu powiatowego, skierował na ręce rolników ziemi jasielskiej podziękowania za tegoroczne plony:

Dożynki to jedne z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To najpiękniejsza nagroda. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniły swój charakter. Jednak tak jak dawniej tak i dzisiaj dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia do naszych domów na stoły chleb. Dzisiaj mamy okazję podziękować Wam za wielki trud, wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie w swoją pracę na roli. Praca rolnika jest wciąż podstawą ludzkiej egzystencji. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej ciężkiej i mozolnej pracy składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem.

Nie omieszkał również wspomnieć jaką rolę we współczesnej kulturze pełnią tego rodzaju święta jak właśnie dożynki:

Staropolska tradycja święta plonów jest ważnym elementem kultury polskiej wsi, a także naszej narodowej tożsamości. W obrzędzie dożynkowym przejawiają się szacunek dla przyrody, przywiązanie do ojczystej ziemi, a także chęć podtrzymania zwyczajów ojców. To właśnie polska wieś jest dzisiaj ostoją tych wartości. Dożynki stanowią doskonałą okazję do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę i trud. Nasz wielki rodak święty Jan Paweł II w czasie swojej szóstej pielgrzymki do Ojczyzny powiedział w Krośnie: „oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożonych były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. My również chylimy czoła przed trudną pracą rolników. Jednocześnie wyrażamy naszą wdzięczność za ofiarne plony.

Swoje przemówienia wygłosili również nasi parlamentarzyści: senator Alicja Zając oraz poseł dr Bogdan Rzońca, który mówił o dokonaniach rządu Prawa i Sprawiedliwości w zakresie poprawy sytuacji polskiego rolnictwa:

Wśród wielu licznych spotkań towarzyskich dożynki mają swoją szczególną wymowę. Kłaniamy się nisko wszystkim pokoleniom polskich rolników, gospodyniom i gospodarzom, dziękując za ich pracę. Oczywiście my w parlamencie jesteśmy po to, żeby pomagać państwu polskiemu, także rolnikom. W szumie medialnym umykają bardzo ważne informacje dotyczące właśnie m.in. rolnictwa. W ostatnich trzech latach przyjęliśmy cały pakiet ustaw, które pozwalają dobrze myśleć i polskiej ziemi. Ustawa o obrocie ziemią, która była dyskutowana w Sejmie, zapobiega dziś manipulacjom. Likwiduje dziś takie sytuacje kiedy ktoś przyjeżdżał na rowerze do gminy, w szczególności na ziemiach zachodnich i za setki tysięcy złotych kupował ziemię, a później tą ziemię sprzedawał byle komu. Tak rodziły się spekulacje związane z polską ziemią. Tego już nie ma. Oczywiście ustawa nie jest idealna i będziemy ją poprawiać, bo coraz droższa polska ziemia jest ogromną wartością i Polacy chcą ją nabywać. Minister Rolnictwa przyjął bardzo ważne rozporządzenia związane ze znakowaniem polskiej żywności. Chodzi o to, żeby na polski rynek nie wciskano byle jakiego mięsa, byle jakich produktów, bo to miało miejsce przez wiele lat. Dziś, gdy mówimy o znakowaniu polskiej żywności, każdy kto spożywa żywność musi wiedzieć skąd ona jest: czy wyprodukowana przez polskiego rolnika czy sprowadzona przez biznesmena do Polski. To rozporządzenie już działa. Także przyjęliśmy prawo, które spowoduje, że powstaje w tej chwili Polski Holding Spożywczy. Te spółki Skarbu Państwa, które jeszcze nie zostały sprzedane, będą współtworzyć PHS, dzięki czemu będzie większy zbyt na polskie produkty.

Starostami dożynkowymi byli w tym roku państwo Maria i Edward Oszajca prowadzący swoje gospodarstwo rolne w Sieklówce.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawili członkowie zespołu „Pogórzanie” w Bieździedzy. Potem gospodarze podzielili chleb wśród zgromadzonych.

Delegacje wraz z okazałymi wieńcami wystawiły w tym roku gminy: Jasło (sołectwo Chrząstówka), Nowy Żmigród (sołectwo Desznica), Tarnowiec (sołectwo Łubno Szlacheckie), Brzyska (sołectwo Brzyska), Kołaczyce (sołectwa Kołaczyce, Lublica, Bieździedza, Bieździadka, Sieklówka, Nawsie Kołaczyckie, Sowina), a także pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dożynki Powiatowe 2018 w Kołaczycach

 

Organizatorzy zadbali również o artystyczną stronę wydarzenia. Po zakończeniu jej oficjalnej części uczestnicy święta plonów mogli bawić się podczas „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego”. Na scenie przygrywała m.in. kapela ludowa „Trzcinicoki” pod kierownictwem Stanisława Marszałka, a z pokazem tanecznym wystąpiła młodzież ze szkoły tańca w węgierskim Szaroszpataku, który jest miastem partnerskim Kołaczyc.

Punktem kulminacyjnym imprezy plenerowej były występy gwiazd wieczoru. Jako pierwszy przed publicznością wystąpił pochodzący z Jasła Mateusz Mijal. Swoją popularność zawdzięcza m.in. takim utworom jak „Winny” (nagraną wspólnie z Liberem) czy „Za to co mam” (nagraną wspólnie ze Stachurskym), którymi zasłynął w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych i radiowych. Muzyk, podczas blisko godzinnego występu, zaśpiewał swój najnowszy singiel „Nieznajomi”, ale także wrócił do korzeni wykonując m.in. taki utwór jak „Góraleczka”.

Tuż po nim na scenie pojawił się CZADOMAN. Otoczony czterema uroczymi tancerkami wokalista w mig poderwał swoich fanów do wspólnego koncertowania. Gwiazdor disco polo zaśpiewał swoje największe przeboje: „Ruda tańczy jak szalona” (ponad 101 milionów wyświetleń teledysku na Youtubie!), „Hey Hey bawmy się” czy „Chodź na kolana”. Publiczności do gustu przypadł także jego cover utworu „Ale wkoło jest wesoło” zespołu Perfect. Artysta po ponad trzydziestominutowym występie wyszedł przed scenę i rozdawał autografy.

Zebranych zachwycił też pokaz pirotechniczny.

„Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego” współfinansowała grupa LOTOS.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego: Mateusz Mijal, Czadoman

 

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE