Kultura | rozrywka | edukacja

Jubileuszowe X Jesienne Spotkania Z Teatrem (zapowiedź)

Od 7 października do 1 grudnia br. potrwają X Jesienne Spotkania z Teatrem. Podczas tegorocznej edycji na scenie Jasielskiego Domu Kultury zobaczymy m.in.: Małgorzatę Potocką, Marcina Trońskiego, Martę Lipińską, Krzysztofa Kowalewskiego, Andrzeja Seweryna, Jerzego Trelę, Małgorzatę Ostrowską – Królikowską, Katarzynę Skrzynecką oraz wielu innych znakomitych artystów. X JSzT zakończy spektakl baletowy w wykonaniu artystów Lwowskiego Baletu. Organizatorem X Jesiennych Spotkań z Teatrem jest Jasielski Dom Kultury, a partnerami wydarzenia są: Miasto Jasło, Lotos S.A oraz PGNiG.

Tegoroczne spotkania z teatrem rozpoczną się od sztuki  „Alibi od zaraz”  Jeana Poireta. Jest to komedia pomyłek o prostym szkielecie fabularnym: mąż, żona, młoda dziewczyna i… niespodziewany powrót żony. Co z tego wyniknie, jak przyłapany na zdradzie małżonek poradzi sobie z trudną sytuacją, dowiedzą się Państwo śledząc przez 140 minut poczynania bohaterów. W sztuce zobaczymy: Andrzeja Deskura, Katarzynę Skrzynecką, Aleksandrę Grzelak, Małgorzatę Potocką, Marcina Trońskiego, Małgorzatę Ostrowską- Królikowską i Mateusza Banasiuka.
7 października, godz. 18.00, cena biletu 80 zł (zwykły), 70 zł (ulgowy).

 „Kocham Pana, Panie Sułku”  to wydarzenie teatralne oparte na tekstach Jacka Janczarskiego, jednego z najbardziej cenionych satyryków. Jego opowieści o Pani Elizie i Panu Sułku oraz towarzyszącym im Gajowym Marusze są dla tysięcy widzów – pamiętających „Sześćdziesiąt minut na godzinę” i „Kocham Pana, Panie Sułku”- opowieściami kultowymi. Pani Eliza i Pan Sułek od zawsze są kojarzeni z parą wspaniałych aktorów – Martą Lipińską i Krzysztofem Kowalewskim, dzięki nim te postaci stały się bohaterami z krwi i kości, z ich charakterystycznymi głosami i powiedzeniami.
15 października, godz. 18.00, cena biletu 90 zł (zwykły), 80 zł (ulgowy).

Kolejny spektakl w ramach X JSzT to  „Wokół Szekspira”  – wieczór z Andrzejem Sewerynem. 22 października br. na scenie JDK usłyszymy najpiękniejsze monologi bohaterów arcydzieł Szekspira m.in. Hamleta, Makbeta, Otella. Będzie to nie tylko popis wielkiego aktorstwa i prezentacja kunsztu Szekspira, ale także zaproszenie skierowane do publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru.
22 października godz. 18.00, cena biletu 70 zł (zwykły), 60 zł (ulgowy).

 Czy istnieje mężczyzna idealny?  Na to pytanie postarają się odpowiedzieć znani i lubiani przez publiczność: Adrianna Biedrzyńska, Artur Dziurman, Maciej Damięcki i Michał Milowicz. Komedia terapeutyczna Andrzeja Pacuły w reżyserii Stefana Friedmana to spiski, intrygi, zwroty akcji, zaskakujące dialogi.
25 października br., godz. 18.00, cena biletu 80 zł (zwykły), 70 zł (ulgowy).

Jerzy Trela jako Wawrzka – Stary Góral, Piotr Cyrwus – Jegomość Autora oraz Marcin Zacharzewski – Józek – Młody Góral to bohaterowie kabaretu filozoficznego  „Wariacje Tischnerowskie” . Spektakl  w reżyserii Artura Więcka „Barona” powstał na podstawie książki „Filozofia po góralsku” Józefa Tischnera i „Wieści ze słuchanicy” Wandy Czubernatowej, z muzyką zespołu „Trebunie Tutki”. Ukazuje w niezwykle interesujący sposób jeden dzień z życia księdza – filozofa. Prowadzone przez niego dysputy i spotkania z sąsiadami otwierają nas na świat Górali, ich „myndrkowania” na temat natury świata i człowieka. Reżyser za Tischnerem dowodzi, że „umiłowanie mądrości” czyli filozofia nie jest zarezerwowana tylko dla uczonych, ale jest to zajęcie niezwykle popularne, a w wykonaniu polskich Górali również zabawne i dowcipne.
5 listopada, godz. 18.00, cena biletu 80 zł (zwykły), 70 zł (ulgowy).

 „Wyzwolenie”  Teatru STU wg Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji Krzysztofa Jasińskiego jest spektaklem, który wpisuje się w jubileusz 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sztuka napisana w 1902 r. przez krakowskiego artystę, choć podejmowała diagnozę ówczesnej Polski jest wciąż aktualna. Krzysztof Jasiński stworzył niezwykle efektowne widowisko z bogatą oprawą plastyczną, wyjątkowymi kostiumami, muzyką na żywo i efektami specjalnymi. W osoby dramatu – wymagające aktorstwa wysokiej próby – wcielili się aktorzy Teatru STU.
13 listopada, godz. 18.00, cena biletu 80 zł (zwykły), 70 zł (ulgowy).

Na zakończenie tegorocznych X Jesiennych Spotkań z Teatrem proponujemy Państwu spektakl baletowy w wykonaniu artystów Lwowskiego Baletu. Dwa balety jednoaktowe:  „Szeherezada” – muzyka Nikołaj Rimski – Korsakow, libretto Alexandre Benois i  „Carmen”  – muzyka Georges Bizet, libretto Roland Petit. Carmen i Szeherezada wymagają niezwykłej wirtuozerii artystów. Są bardzo zmysłowe i dramatyczne. W obu baletach dużą rolę odgrywa dynamiczna i pełna temperamentu, niewyobrażalnie zmysłowa, piękna i sugestywna muzyka Bizeta i Rimskiego – Korsakowa. Mistrzowskie połączenie muzyki klasycznej z hiszpańskim folklorem jak i synteza rosyjskiej muzyki ludowej z motywami muzyki orientalnej tworzą jedyny w swoim rodzaju niedościgniony wymiar narracji muzyki i choreografii.
1 grudnia, godz. 18.00, cena biletu 80 zł (zwykły), 70 zł (ulgowy).

Bilety i karnety na X Jesienne Spotkania z Teatrem można kupić lub zarezerwować w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury,  od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.30 do 15.30 . Rezerwacji biletów można dokonać także telefonicznie oraz kupić przez system biletowy. Cena karnetu: 500 zł.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE