Informacje

Antoni Pikul idzie razem z Platformą Obywatelską po mandat radnego wojewódzkiego

Dzisiaj krzyczymy: „wstawaj Jasło!”. Tym hasłem będziemy zachęcać mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego do wzięcia udziału w wyborach 21 października. Wtedy też będą się ważyć losy samorządów w całej Polsce. – powiedziała posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Frydrych podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w naszym mieście w celu prezentacji kandydatów w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Liderem tej formacji w naszym okręgu jest Jaślanin Antoni Pikul, działacz opozycyjny i samorządowiec z wieloletnim stażem pracy w miejscowym ratuszu.

Platforma Obywatelska, choć jest drugą co do wielkości w naszym kraju formacją polityczną, w obecnych władzach województwa podkarpackiego odgrywa marginalne znaczenie. Na 33 mandaty w sejmiku, tylko 4 przypadają przedstawicielom tej partii. Stąd też pewnie nie dziwi fakt, że przedstawiciele lokalnych środków masowego przekazu zupełnie nie byli zainteresowani porannym spotkaniem z posłanką Joanną Frydrych, która przyjechała do Jasła, by promować kandydatów zawiązanej razem z .Nowoczesną koalicji obywatelskiej. Oprócz obecności naszej Redakcji, odpowiedź na zaproszenie do udziału w dzisiejszej konferencji prasowej przyjął jeszcze reporter z innego miejskiego portalu. Rozmowę przeprowadziliśmy na tle „Pikulobusa”, czyli mobilnego biura, którym od kilku dni działacze koalicji obywatelskiej jeżdżą po całym regionie i zachęcają mieszkańców do udziału w nadchodzących wyborach samorządowych.

Jego nazwa jest nieprzypadkowa i nawiązuje do osoby lidera listy w naszym okręgu wyborczym Antoniego Pikula. Prezentując jego kandydaturę pani poseł powiedziała, że jest on rodowitym Jaślaninem, postacią znaną ze swojej działalności społecznej i zawodowej nie tylko w mieście, ale i całym regionie, samorządowcem z wieloletnim stażem pracy oraz osobą, która „zawsze stała po właściwej stronie”, przez co nie brakuje mu kompetencji do wypełniania nowej roli przed jaką stoi.

Były opozycjonista i wieloletni samorządowiec „twarzą” kampanii

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Antoni Pikul, który z początkiem października przeszedł na emeryturę, przez ostatnie lata pełnił funkcję zastępcy dwóch kolejnych burmistrzów Jasła: najpierw Andrzeja Czerneckiego, a potem Ryszarda Pabiana. Jest on jednym z współtwórców współczesnego samorządu terytorialnego w naszym mieście, a wcześniej znanym działaczem opozycyjnym, za co w tamtym okresie był skazany.

Jak podkreślił, swoje kandydowanie z list koalicji obywatelskiej w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego uznaje jako wyraz sprzeciwu przeciwko obecnej sytuacji politycznej w naszym kraju.

Ta decyzja o starcie w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego właśnie z listy koalicji obywatelskiej to mój osobisty protest przeciwko temu co się w tej chwili dzieje w naszym kraju przez ekipę rządzącą. Widzimy to nawet na poziomie naszego miasta. Widzimy ile złych emocji jest sztucznie rozpalanych. Pozwolę sobie w tym miejscu wtrącić, że dzielenie ludzi na lepszy sort i gorszy, a przede wszystkim sianie nienawiści do ludzi o innych poglądach doprowadza do takiego wydarzenia jakim jest niezarejestrowanie list do wyborów samorządowych w mieście Jaśle przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość. W tym przypadku nie ma czasu na zwykłą pracę tylko cała para idzie w niszczenie ludzi. Chciałbym zaproponować więcej przyzwoitości w życiu publicznym. Pragnąłbym, aby więcej ceniono spokój i zwykłą przyzwoitość. Dlatego będę to przedstawiał jako moje atuty. – podkreślił.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Posłanka Joanna Frydrych powiedziała, że o umieszczeniu Antoniego Pikula na pierwszym miejscu listy Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej w wyborach do samorządu wojewódzkiego zadecydowały wyłącznie względy merytoryczne.

Pan Antoni jest doświadczonym samorządowcem, przez długi czas pełnił funkcję wiceburmistrza, a więc to osoba bardzo dobrze przygotowana do pełnienia takiej roli w samorządzie. Panu Antoniemu zostało zaproponowane kandydowanie dlatego, że uważamy, że będzie on godnie reprezentował w Sejmiku Województwa Podkarpackiego południe regionu, a przede wszystkim miasto Jasło. Zauważcie Państwo, że są reprezentanci miasta w Sejmiku Wojewódzkim, a jednak ta współpraca z nimi nie zawsze układała się pomyślnie. Jeżeli są takie opinie to są one na podstawie czegoś. – powiedziała.

Krytyce zostały poddane osoby obecnie reprezentujące powiat jasielski w sejmiku wojewódzkim.

Przez ostatnie cztery lata byłem zastępcą burmistrza, a więc widziałem jak ta współpraca wygląda i za dobrze to nie wyglądało. To najbardziej zależy od wybranych radnych sejmiku z tego terenu, którzy mają obowiązek dbać o interes swojego miasta skąd startowali. Nie zawsze z tym było dobrze. Przykładem zupełnie nieudanej współpracy z samorządem województwa to jest kwestia Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. W ostatnim czasie dochodziło do kompromitujących sytuacji, gdzie zostawiano samorządy samym sobie, a organ odpowiedzialny za gospodarkę odpadami, czyli Marszałek Województwa, odpuszczał sprawę zupełnie. – wyjaśnił Pikul.

Przedstawicielka Platformy Obywatelskiej komentuje to w ten sposób: – Samorząd powinien być w rękach obywateli, a samorządowcy wybrani przez obywateli powinni ich reprezentować. Tutaj powinny być wysłuchiwane potrzeby społeczne, bo wiadomo, że każdy region, każde miasto mają inne potrzeby. I tak to powinno wyglądać, a nie tak jak dzisiaj, gdzie znowu padają zapowiedzi, że jak będą wybrane osoby z PiS-u to do tych regionów pójdą pieniądze z rządu. A jeżeli nie to nie. Czegoś takiego nie powinno być. To jest niedopuszczalne! Ktokolwiek tak myśli to od razu powinien otrzymać od wyborców „czerwoną kartkę”. – powiedziała pani poseł.

Oferta programowa PO i .N dla Podkarpacia

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

O programie dla regionu mówiła z kolei Barbara Balon, 45-latka, szefowa krośnieńskich struktur .Nowoczesnej, przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem, numer 7 na liście koalicji obywatelskiej w wyborach do sejmiku wojewódzkiego.

Wszyscy chcemy, żeby Podkarpacie przyciągało nowych przedsiębiorców. Bardzo ważne jest to, aby stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać, że każda nowa firma, która powstaje w regionie, to są dodatkowe pieniądze. To co najmniej kilka dodatkowych tysięcy w budżecie gminy, miasta, województwa pochodzących z podatków. W skali całego województwa nie możemy tego lekceważyć. Do tego, żeby przedsiębiorcy mogli i chcieli inwestować, trzeba stworzyć im odpowiednie warunki. Poza tym, drugą ważną sprawą przy rozwoju przedsiębiorczości jest to, żeby nowe inwestycje były robione dla mieszkańców i za ich zgodą, a nie wbrew mieszkańcom. To jest bardzo ważne, aby ten czynnik społeczny był w tym momencie wysłuchiwany. – powiedziała.

Wśród kluczowych rozwiązań dla przedsiębiorców przedstawiła: – Proponujemy rozwój inkubatorów przedsiębiorczości i parków technologicznych, bezpłatne pożyczki na start dla nowo powstających przedsiębiorstw, zwłaszcza przedsiębiorstw, które będą innowacyjne. Proponujemy także dwuletnie obniżki czynszów w budynkach należących do gmin dla nowo powstających przedsiębiorstw, które będą chciały w takich budynkach prosperować. Dofinansowanie przez samorządy projektów w innowacyjną działalność gospodarczą w stosunku pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Nie możemy także zapominać o tym, że mamy potężne narzędzie, które w tej chwili nie jest do końca wykorzystane, w postaci portu lotniczego w Jasionce. Możliwości całej infrastruktury około lotniczej nie są tam jeszcze w pełni wykorzystane. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby uruchomić tam usługi cargo. To zwiększy dostępność naszego regionu praktycznie dla całego świata.

Komu PO udzieli wsparcia w Jaśle?

Druga co do wielkości w naszym kraju formacja polityczna nie wystawiła własnych kandydatów w wyborach do Rady Powiatu w Jaśle, Rady Miejskiej Jasła, nie ma też swojego kandydata na najważniejszy urząd w mieście.

Dlatego, że chcemy, aby samorząd był w rękach obywateli. – stwierdziła Joanna Frydrych. Stąd też w wielu miejscach naszego regionu partia udziela poparcia osobom reprezentującym społeczne komitety.

Przed czterema laty PO wystawiła w wyborach na burmistrza Jasła Elwirę Musiałowicz-Czech, zaś w drugiej turze wyborów udzieliła poparcia Andrzejowi Czerneckiemu. Jak będzie tym razem? – Jeszcze mamy trochę czasu, aby powiedzieć w tej materii ostatnie słowo. – ucina krótko posłanka.

Działacze skupieni wokół Joanny Frydrych mają jednak świadomość, że w dalszym ciągu u sterów władzy na Podkarpaciu może pozostać Prawo i Sprawiedliwość.

Jeżeli dojdzie do tego, że zostanę radnym sejmiku to przed jednym się nie uchylam. Jeżeli będzie coś, co jeżeli nawet strona przeciwna zaproponuje, a będzie to dobre rozwiązanie dla Jasła, to ja z każdym będę się starał dogadywać. Nasze pięć powiatów, które wchodzi w skład południowej części województwa podkarpackiego jest wykluczone, jeśli chodzi o rozwój. Będę chciał zrobić wszystko, żeby pomóc tym samorządom i będę współpracował ze wszystkimi burmistrzami miast, wójtami gmin, jeżeli tylko ta pomoc będzie wymagała ingerencji województwa podkarpackiego. Kwestia tylko czy ktoś będzie się z nami liczył. Trzeba po prostu te wybory wygrać na tyle, żeby się z nami liczono. – stwierdził Antoni Pikul.

Odnosząc się do tej wypowiedzi zapytałem byłego wiceburmistrza Jasła o to w jaki sposób zamierza zachęcić potencjalnych wyborców do oddania na niego głosu powiedział: – Moja kampania już trwa. Nie jest może ona zbyt intensywna, wykorzystujemy raczej metody tradycyjne. Z racji tego, że nie muszę już świadczyć pracy po odwołaniu mojej osoby przez pana burmistrza mam dużo czasu i spotykam się z ludźmi. W przyszłym tygodniu mam zaplanowane parę spotkań, m.in. z liczną grupą emerytów i rencistów, którzy są w Koalicji Obywatelskiej. A poza tym, mam szerokie kontakty jeszcze z czasów kiedy byłem zastępcą burmistrza więc dużo ludzi mnie zna.

Jako Antoni Pikul cały czas mówię w kampanii, by nie wskazywać na kogo głosować tylko zachęcać do tego, żeby przy tym akcie wyborczym po prostu myśleć i wyciągać wnioski z tego, co się dzieje.

„Obudź się Jasło!”

Wybory samorządowe sprzed czterech lat nie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród Jaślan. W pierwszej turze przy urnach wstawił się prawie co drugi mieszkaniec naszego miasta (frekwencja na poziomie 46,05%), a w drugiej już praktycznie co trzeci (frekwencja wyniosła wówczas 39,97%).

Co do aktywności to Jasło nigdy nie miało tradycji wyborczych. – komentuje Antoni Pikul. – Ja pamiętam jedne wybory, przy których bardzo mocno pracowałem, wówczas jeszcze jako młody człowiek. To były wybory do parlamentu w roku 1989 i pierwsze wybory samorządowe, które były w roku 1990. Wtedy mieliśmy frekwencję, nie gigantyczną, ale jak na ówczesne czasy bardzo wysoką. O ile dobrze pamiętam, to było ponad pięćdziesiąt procent. Dzisiaj jest bardzo trudno o taki wynik. Ale to były trochę inne czasy.

Stąd też działacze Platformy Obywatelskiej zachęcają do aktywnego udziału obywateli w głosowaniu. – Zachęcam, aby w niedzielę 21 października wszyscy wstali, wyszli z domów i poszli na wybory. Niech zagłosują zgodnie z własnym sumieniem i niech wyciągają wnioski z tego co się dzieje i z tego co się słyszy. Samorząd powinien być dla mieszkańców więc to po stronie obywatela jest ostateczny głos. Niech mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego nie słuchają stwierdzeń, w których usiłuje się wpływać na ich wybór pewnych osób. – podsumowała Joanna Frydrych.

W okręgu wyborczym nr 5, obejmującym m.in. powiat jasielski, koalicja obywatelska na swoich listach postawiła na sprawdzone osoby. Są nimi, poza wymienionym liderem, następujący kandydaci (w kolejności miejsc od drugiego): 55-letni Wojciech Blecharczyk z Sanoka (były burmistrz tego miasta), 63-letni Stanisław Słyś z Krośna (były przewodniczący Rady Miejskiej w Krośnie), 35-letnia Małgorzata Kapałka z Leska, 72-letni Tadeusz Łokaj z Iwonicza Zdroju, 46-letni Piotr Paczkowski z Brzozowa, 45-letnia Barbara Balon z Krosna, 41-letnia Ewa Mrugała z Sanoka (szefowa biura europoseł Elżbiety Łukacijewskiej), 56-letnia Małgorzata Fedorowicz z Ustrzyk Dolnych oraz 62-letni Kazimierz Zima z Krosna. Głosowanie odbędzie się 21 października.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE