Kultura | rozrywka | edukacja

Nasza Niepodległa gmina Skołyszyn!

W Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie (03.11) czas cofnął się o sto lat. Spotkać można było żołnierzy cesarsko – królewskiego 20 pułku piechoty i sanitariuszki z pierwszowojennego lazaretu. Były stare fotografie, pamiątki i dawne potrawy.

Wszystko za sprawą spotkania NASZA NIEPODLEGŁA (w ramach projektu „NASZA NIEPODLEGŁA – GMINA SKOŁYSZYN”) zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie wspólnie z Gminną Radą Kobiet, paniami z Kół Gospodyń Wiejskich, strażakami z OSP oraz członkami Stowarzyszenia Miłośników Skołyszyna.

W godzinach 15:00 – 19:00 zorganizowana została zbiórka (skanowanie) fotografii i dokumentów naszej Małej Ojczyzny. Udało się pozyskać blisko 150 starych fotografii i dokumentów, z których przygotowana zostanie wystawa na 11 listopada.

Wszyscy odwiedzający mogli spróbować specjałów z dawnych przepisów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich (Harklowa, Lisów, Przysieki, Skołyszyn, Siepietnica, Święcany) wedle przepisów prababć. Podczas pikniku swoje pamiątki wystawiły również Ochotnicze Straże Pożarne.

Największą atrakcją pikniku była obecność i wystawa pamiątek historycznych Grupy Rekonstrukcji Historycznej GORLICE 1915. Podczas imprezy możliwe było „żywe spotkanie z historią” – zwiedzanie i rozmowy z rekonstruktorami . Odwiedzający nie tylko obgadali stare dokumenty, broń, mundury i pamiątki , ale również mieli okazję wysłać pocztówkę z poczty polowej oraz spróbować woskowego jadła z kuchni polowej.

Dodatkową atrakcją było atelier fotografa stylizowane na początek XX wieku, gdzie każdy przybyły mógł bezpłatnie wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia w przebraniu.

Projekt realizowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE