Informacje

Rozstrzygnięcia wyborcze w gminach Dębowiec i Osiek Jasielski

Marcin Bolek w Dębowcu i Andrzej Stachurski w Osieku Jasielskim zastąpią dotychczasowych wójtów tych dwóch sąsiadujących ze sobą gmin.

Pierwsza tura wyborów samorządowych w dwóch sąsiadujących ze sobą gminach powiatu jasielskiego, która odbywała się przed dwoma tygodniami, nie przyniosła ostatecznych rozstrzygnięć, który z kandydatów na urząd wójta będzie sprawował władzę przez najbliższe pięć lat, ale pokazała, że zarówno mieszkańcy gminy Dębowiec, jak i gminy Osiek Jasielski oczekują zmian swoich dotychczasowych włodarzy.

W niedzielnym głosowaniu zmierzyli się ze sobą: 50-letni Mariusz Pykosz z Pielgrzymki (Prawo i Sprawiedliwość) i 52-letni Andrzej Stachurski z Pielgrzymki (Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego) w gminie Osiek Jasielski oraz 43-letni Marcin Bolek z Dębowca (KWW „Nasza Gmina”) i 56-letni Zbigniew Staniszewski z Cieklina (KWW „Praworządność”) w gminie Dębowiec.

W gminie Dębowiec nowym wójtem został Marcin Bolek, na którego oddano 2 394 głosy ważne (59,85%). Jest on nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Dębowcu oraz radnym gminnym w latach 2014-2018.

Marcin Bolek, wójt-elekt gminy Dębowiec (KWW „Nasza Gmina”).
(FOT. © facebook.com – Marcin Bolek)

Bolek przewagę nad swoim konkurentem odnotował w sześciu z dziesięciu obwodowych komisjach wyborczych: Łazach Dębowieckich (191:111), Dębowcu (961:152), Majscowej (151:42), Zarzeczu (383:90), Woli Dębowieckiej (247:74) i Foluszu (111:58). Dotychczasowy wójt gminy Zbigniew Staniszewski osiągnął najlepsze wyniki w: Cieklinie (720:190), Radości (177:97), Dobryni (155:50) i DPS w Foluszu (27:13).

Frekwencja dla gminy Dębowiec wyniosła 57% i była wyższa o ponad jeden punkt procentowy od wyniku odnotowanego w pierwszej turze 21 października (55,91%).

Ciekawie wygląda układ sił w obecnej Radzie Gminy. Wójt-elekt wprowadził do tego gremium zaledwie troje radnych. Komitet „Praworządność” Zbigniewa Staniszewskiego ma aż osiem mandatów. Po dwóch swoich przedstawicieli będą mieli: Prawo i Sprawiedliwość oraz komitet „Sprawiedliwość Rzetelność Ekonomia”, którego lider Marek Stój przed drugą turą wyborów udzielił oficjalnego poparcia Marcinowi Bolkowi.

Dziesięć punktów procentowych przewagi uzyskał w gminie Osiek Jasielski nad dotychczasowym włodarzem tego samorządu Andrzej Stachurski. Poparło go 1 317 mieszkańców (55,29%), co pozwoliło mu na pokonanie Mariusza Pykosza (1 065 głosów, 44,71%).

Andrzej Stachurski, wójt-elekt gminy Osiek Jasielski (KW Wolni i Solidarni).
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Ustępujący z urzędu wójta Mariusz Pykosz odniósł zwycięstwo jedynie w jednym obwodzie wyborczym: Zawadce Osieckiej (268:105). W pozostałych pięciu mieszkańcy, w zdecydowanej większości, opowiedzieli się za wymianą kadry zarządzającej gminą i zagłosowali za Andrzejem Stachurskim (w Osieku Jasielskim 359 głosów do 211 na Pykosza, w Samoklęskach 303 do 264, w Załężu 178 do 76, w Pielgrzymce 244 do 141, w Mrukowej 128 do 105).

Do urn wyborczych w gminie Osiek Jasielski poszło 55,73% mieszkańców uprawnionych do głosowania, to jest o niespełna jeden punkt procentowy mniej niż w pierwszej turze 21 października (56,34%).

Andrzej Stachurski będzie współpracował z piętnastoosobową Radą Gminy, która w kadencji 2018-2023 będzie miała przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości (dziewięć mandatów), Wolnych i Solidarnych (cztery mandaty) i komitetu „Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami” (dwa mandaty).

49-latek jest jedynym włodarzem samorządu terytorialnego w powiecie jasielskim legitymującym się wykształceniem zawodowym. Do tej pory pełnił funkcję etatowego członka Zarządu Powiatu w Jaśle.

W niedzielę odnotowano jeden przypadek złamania ciszy wyborczej. Doszło do niego w południe na terenie miejscowości Samoklęski w gminie Osiek Jasielski. Sprawca incydentu miał agitować na rzecz jednego z kandydatów na wójta. Całe zajście zostało zarejestrowane telefonem komórkowym przez świadka. W tej sprawie wszczęto postępowanie wyjaśniające. Dochodzenie prowadzi właściwy terytorialnie Komisariat Policji w Nowym Żmigrodzie. Funkcjonariusze znają tożsamość osoby, która miała popełnić wykroczenie, wkrótce zostanie przesłuchana na tę okoliczność.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE