Kultura | rozrywka | edukacja

Premiera filmu dokumentalnego o psach ratownikach

8 lutego w Jasielskim Domu Kultury o godz. 18:00 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Fuks”, opowiadającego o pracy ratowników i psów uczestniczących w policyjnych akcjach poszukiwawczych osób zaginionych. Producentem filmu jest krośnieńska firma Trznadel Media. Wstęp wolny.

Głównym bohaterem filmu jest jaślanin Jacek Dubiel i jego pies Fuks, którzy należą do Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT w Rzeszowie. Na swoim koncie mają kilkadziesiąt akcji poszukiwawczych, a także bezpośrednie odnalezienie zaginionej starszej kobiety.

Ten film może być zderzeniem z romantyczną wizją psów ratujących ludzi, znaną z kultowych filmów i seriali. Naszym celem było pokazanie jak wygląda to naprawdę – mówi Jakub Kowalczyk, współtwórca filmu.

Najlepsi w Polsce

Na Podkarpaciu policja dostaje rocznie średnio 800 sygnałów o zaginięciach. Zespoły STORAT biorą udział w kilkudziesięciu takich akcjach. Są to poszukiwania w terenie otwartym osób szczególnie narażonych na utratę życia: dzieci, osób starszych i chorych.

Chcemy opowiedzieć o problemie zaginięć na Podkarpaciu przez pryzmat pracy psów i ratowników STORAT-u. Są oni uważani za jednych z najlepszych w Polsce. O ich skuteczności świadczą dziesiątki uratowanych osób. I to co jest niesamowite, to fakt, że ratownicy działają całkowicie społecznie, a stowarzyszenie utrzymuje się wyłącznie z 1 procenta – podkreśla Kowalczyk.

Z kamerą na akcji poszukiwawczej

Film jest pierwszą próbą udokumentowania pracy przewodników, nawigatorów oraz psów ratowniczych STORAT. Ekipa filmowa była obecna w trakcie szkoleń, a także uczestniczyła w policyjnej akcji poszukiwawczej.

Nawiązaliśmy współpracę z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Dzięki pomocy podkarpackich policjantów mieliśmy okazję uczestniczyć w akcji poszukiwawczej. Zdjęcia były dla nas wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na emocje i specyfikę działania służb w czasie akcji – mówi Piotr Trznadel, operator, współtwórca filmu.

Działania prowadzone przez STORAT odbywają się głównie nocą. Wtedy są najlepsze warunki do pracy dla psów. Ponadto jest to najskuteczniejsza forma poszukiwań zaginionego na tym etapie procedury policyjnej.

Film jest współfinansowany przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego. Wsparcia finansowego udzieliło również Miasto Jasło.

(Trznadel Media)

SŁOWA KLUCZOWE