Na drogach

Skoda i citroen wypełnione papierosami o szacunkowej wartości ponad 330 tys. złotych

Kontrola drogowa przeprowadzona przez Straż Graniczną doprowadziła do ujawnienia papierosów bez polskich znaków skarbowych wartych ponad 330 tys. złotych. Kontrabanda przewożona była przez dwóch Ukraińców podróżujących samochodami osobowymi.

Kontrola pojazdów prowadzona przez Straż Graniczną na szlakach komunikacyjnych wewnątrz kraju, ma na celu między innymi sprawdzenie, czy kierujący oraz pasażerowie przebywają legalnie na terytorium strefy Schengen.

Strażnicy graniczny z placówki SG w Sanoku, którzy 23 stycznia realizowali to zadanie w m. Ożenna (pow. jasielski), wytypowali do kontroli m.in. skodę na czeskich oraz citroena na polskich numerach rejestracyjnych. Kierujący, to 30 i 32- letni obywatele Ukrainy, którzy jak się później okazało wspólnie podróżowali ze Słowacji. W trakcie czynności, funkcjonariusze SG zwrócili uwagę na duże pakunki znajdujące się w częściach pasażerskich oraz ładunkowych obu pojazdów.

Papierowe kartony wypełnione były papierosami bez polskich znaków skarbowych o łącznej wartości przekraczającej ćwierć miliona złotych.

Dodatkowo, w trakcie szczegółowych sprawdzeń obu pojazdów, funkcjonariusze SG ujawnili w citroenie skrytkę konstrukcyjną, w której znajdowało się kolejne 5 tys. paczek papierosów wartych ponad 70 tys. złotych. Łącznie, w obu pojazdach wykryto prawie 24 tys. paczek papierosów wartych około 334 tys. złotych.

Obywatele Ukrainy zostali zatrzymani, a pojazdy zabezpieczono na poczet grożącej kary. W postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Jaśle, obywatele Ukrainy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa karno-skarbowego. Ponadto Komendant placówki SG w Sanoku wydał decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium RP z zakazem ponownego wjazdu do krajów Schengen na okres 5 lat.

To największy transport nielegalnych papierosów ujawniony przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG od początku 2019 roku. Łącznie, w minionym 2018 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia, także przy współpracy z innymi służbami, ujawnili nielegalne wyroby akcyzowe o wartości przekraczającej 17 mln złotych.

(FOT. © Straż Graniczna)

(Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej)

Back to top button