Kultura | rozrywka | edukacja

Licealiści z Kołaczyc wśród laureatów konkursu „Policjanci w służbie historii”

Już po raz drugi, w sierpniu bieżącego roku, dwa zespoły uczniów klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym, na którego trasie znajdą się m.in. Mińsk, Katyń, Miednoje, Wilno.

Wyjazd jest nagrodą dla zwycięskich zespołów oraz ich opiekunów za najlepsze prace konkursowe, których przygotowanie trwało pół roku i wymagało wielu działań. Drużyny musiały bowiem odszukać postać przedwojennego policjanta w swoim regionie, przygotować jego biogram, odnaleźć w swojej okolicy i opisać miejsca pamięci, przygotować film prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego oaz przeprowadzić żywą lekcję historii dla uczestników spoza szkoły.

Młodzież z Liceum w Kołaczycach zaprezentowała sylwetki policjantów: Stanisława Stanka (ur. w Kleciach) i Kazimierza Ogorzałka (ur. w Różance), w ramach żywej lekcji historii zorganizowała rajd „Śladami pamięci” oraz zajęcia z harcerzami. W trakcie przygotowań uczniowie przeprowadzali wywiady z żyjącymi członkami rodzin zamordowanych policjantów. Największym wyzwaniem był montaż filmów, do których obejrzenia zapraszamy:

Cieszymy się z sukcesu tym bardziej, iż do konkursu zgłosiło się aż 102 szkoły, a tylko 12 zespołów (wśród nich kołaczycka młodzież) zdobyło tytuł Laureata I stopnia.

(LO w Kołaczycach)

Back to top button