Kultura | rozrywka | edukacja

Polskie królowe jak lalki ludowe

[NASZ PATRONAT]

4 czerwca 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyły się warsztaty artystyczne z elementami sztuki ludowej dla dzieci, które poprowadziła Anna Kaszuba-Dębska, malarka, ilustratorka, autorka książki „Poczet królowych polskich”.

Warsztaty były okazją do sięgnięcia do naszej kultury ludowej, zapoznania się ze starą tradycją tworzenia gałgankowych lalek, a jednocześnie niecodzienną lekcją historii. Uczestnicy – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle oraz dzieci biorące udział w spotkaniach z cyklu „Tropiciele tajemnic” poznali postaci polskich królowych, które przez stulecia miały ogromny wpływ na losy państwa polskiego.

Poprzez pryzmat historii tych niezwykłych i silnych kobiet dzieci dowiedziały się jak ważne dla istnienia każdego narodu jest wspólne dziedzictwo kulturowe. Zobaczyły na ilustracjach stroje ludowe z różnych części Polski, dowiedziały się jakie są charakterystyczne kolory dla danego regionu oraz czym różniły się stroje ludowe od strojów szlacheckich i królewskich. Każde z dzieci wybrało swoją ulubioną królową i z pomocą kolorowych gałganków ożywiło ją w postaci tradycyjnej ludowej lalki.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE