Informacje

Strażackie mistrzostwa powiatu w sporcie pożarniczym

POD NASZYM PATRONATEM MEDIALNYM

W Osieku Jasielskim zorganizowano w niedzielę (22 bm.) zawody sportowo-pożarnicze. Do rywalizacji o mistrzowskie tytuły przystąpiło dwadzieścia drużyn reprezentujących jednostki ochotniczych straży pożarnych z poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu jasielskiego. Pomysłodawcą imprezy jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osieku Jasielskim rozegrano konkurencje w ramach jedenastych powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych ochotniczych straży pożarnych oraz młodzieżowych drużyn pożarniczych. Organizatorami imprezy byli: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, przy współudziale jednostek samorządu terytorialnego.

Do rywalizacji w konkurencjach sprawnościowych obejmujących sztafetę pożarniczą z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe przystąpili zwycięzcy z przeprowadzonych wcześniej eliminacjach gminnych. Łącznie na starcie zameldowało się 20 drużyn męskich, kobiecych oraz młodzieżowych.

Nad sprawnym przebiegiem poszczególnych zadań do wykonania przez uczestników zawodów czuwała komisja sędziowska składająca się z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, a jej pracami koordynował zastępca Komendanta Powiatowego mł. bryg. Piotr Śmietana.

Wśród widzów obserwujących całodzienne zmagania strażaczek i strażaków ziemi jasielskiej byli zaproszeni honorowi goście w osobach: członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Marii Kurowskiej, starosty jasielskiego Adama Pawlusia, członka Zarządu Powiatu w Jaśle Grzegorza Persa, wójta gminy Osiek Jasielski Andrzeja Stachurskiego, wójta gminy Nowy Żmigród Grzegorza Bary, wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Marka Górniaka, członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie Dominika Rzońcy oraz kierownika Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jaśle Krzysztofa Peca.

W kategorii dziewczęcych młodzieżowych drużyn pożarniczych pierwsze miejsce zajęły zawodniczki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie (gmina Skołyszyn). Drugie miejsce przypadło reprezentantkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach (gmina Brzyska), a trzecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Warzycach (gmina Jasło). Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łysej Górze (gmina Nowy Żmigród) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Myscowej (gmina Krempna).

W kategorii młodzieżowe drużyny pożarnicze – chłopcy i mieszane pierwsze miejsce zajęli zawodnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepli (gmina Jasło). Drugie miejsce zdobyła drużyna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mytarzy (gmina Nowy Żmigród). Na ostatnim stopniu podium stanęli przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach Żmigrodzkich (gmina Nowy Żmigród). Miejsca od czwartego do szóstego przypadło drużynom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustej Woli (gmina Skołyszyn), Ochotniczej Straży Pożarnej w Łazach Dębowieckich (gmina Dębowiec) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowcu (gmina Tarnowiec).

Do rywalizacji przystąpiły dwie kobiece drużyny pożarnicze. W tej kategorii zwyciężyły druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie (gmina Skołyszyn), które wyprzedziły swoje koleżanki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezowej (gmina Nowy Żmigród).

W gronie drużyn męskich tytuł mistrza powiatu zdobyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie (gmina Skołyszyn). Na podium stanęli również reprezentanci Ochotniczej Straży Pożarnej w Mytarzy (gmina Nowy Żmigród) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowcu (gmina Tarnowiec). Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny z: Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Dolnej (gmina Brzyska), Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerchowej (gmina Osiek Jasielski), Ochotniczej Straży Pożarnej w Warzycach (gmina Jasło) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieździedzy (gmina Kołaczyce).

Do komisji sędziowskiej wpłynęły dwa protesty w sprawie ostatecznych wyników, jednak obydwa zostały odrzucone.

Stanisław Święch, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle, składając wszystkim uczestnikom gratulacje i podziękowania za udział w zawodach, powiedział: – Dziękuję Wam za zaangażowanie. Przez cały rok przygotowywaliście się do tych zawodów: najpierw gminnych, a potem powiatowych. Wylaliście mnóstwo potu, nerwów, często zawodził sprzęt. Myślę, że wszystko się dobrze skończyło. Mam nadzieję, że wszyscy jesteście zadowoleni z przebiegu dzisiejszych zawodów.

Dla wszystkich uczestniczących drużyn przygotowano pamiątkowe dyplomy i puchary oraz symboliczne nagrody rzeczowe natomiast laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali dodatkowo medale oraz sprzęt do ratownictwa medycznego w postaci kamizelki KED do ewakuacji osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Upominki ufundowały poszczególne samorządy powiatu jasielskiego, Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także senator RP Alicja Zając oraz poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca.

Starosta jasielski Adam Pawluś pogratulował zwycięzcom oraz podziękował wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważną rolę w życiu lokalnej społeczności odgrywają strażacy-ochotnicy: – Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w tych zawodach sportowo-strażackich. Mamy szczęście, ponieważ dopisuje nam piękna pogoda. Myślę, że również świetne humory. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych zawodów. Dziękuję za to, że te zawody są tak świetnie przygotowane. A przede wszystkim dziękuję uczestnikom, którzy uczestniczyli w tej sportowej rywalizacji. To jest sprawdzian Waszej gotowości. Dzięki Wam nasz powiat jest bezpieczny. Nasz powiat jest jednym z najbezpieczniejszych w województwie podkarpackim i również w Polsce. Dlatego bardzo serdecznie Wam dziękuję za to, że jesteście gotowi nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia, że towarzyszycie nam przy różnego rodzaju świętach i imprezach, gdzie zapewniacie bezpieczeństwo. Cieszę się, że w tych drużynach jest tak dużo młodych ludzi, chyba jest przewaga dziewczyn nad chłopcami. Ale to dobrze. Również w formacjach obrony terytorialnej jest więcej dziewczyn. Mam nadzieję, że będziecie wykorzystywać swoje umiejętności w czasach pokoju, że nie będziemy mieli takich sytuacji jak 80 lat temu. Ale musimy być przygotowani. Dlatego tak ważnym jest, aby dbać o swoją tężyznę fizyczną, o swoje umiejętności. W tym roku nie mieliśmy zbyt wielu kataklizmów, ale majowa powódź to był również taki sprawdzian, gdzie strażacy-ochotnicy w pierwszej kolejności wspierali mieszkańców, których domy były zalewane. Dziękuję Wam, że byliście najszybciej na miejscu. Jako formacja mundurowa, najbardziej liczna w Polsce, musicie otrzymywać wsparcie finansowe. I oto będziemy dbać, żeby to wsparcie finansowe było dla Was jak największe. Jeżeli będziemy mieli na to wpływ to na pewno postaramy się, żeby tych środków dla ochotników było jak najwięcej. Zarówno na sprzęt, na ćwiczenia, jak również za udział w akcjach, w których czasami działacie z narażeniem życia.

Podczas zawodów miało miejsce wręczenie Medali „Za zasługi dla pożarnictwa” dla: Daniela Sochy (Złotego) oraz Bożeny Świątek (Brązowy).

 FOTOGALERIA: 

Strażackie mistrzostwa powiatu 2019 w Osieku Jasielskim (I)

 FOTOGALERIA: 

Strażackie mistrzostwa powiatu 2019 w Osieku Jasielskim (II)

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE