Informacje

Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wyklętych

Jutro o godzinie osiemnastej w Jaśle zostanie odsłonięty pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Na uroczystości związane z tym wydarzeniem zaprasza starosta jasielski Adam Pawluś.

Monument upamiętniający Żołnierzy Wyklętych oraz działaczy opozycji antykomunistycznej ziemi jasielskiej został usytuowany na skwerze przylegającym do Zespołu Szkół nr 4 od strony Placu Żwirki i Wigury. Jego autorem jest mieszkający na co dzień w Stanach Zjednoczonych artysta rzeźbiarz Andrzej Pityński, znany ze swoich kontrowersyjnych dzieł, które stoją w wielu miejscach na terenie naszego kraju oraz poza jego granicami, m.in. pomnika katyńskiego w Jersey City czy pomnika poświęconego rzezi wołyńskiej.

Pomnik jest autorstwa Andrzeja Pityńskiego, który na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, który wykonał szereg monumentalnych instalacji. To jest dar dla naszego miasta, dla mieszkańców naszego powiatu. Poświęcił swój czas na wykonanie tego pomnika poza normalnymi obowiązkami. Nawet wyłożył środki na jego wysyłkę. Pomnik jest odlany w brązie. Został wykonany ze środków zewnętrznych, przy dużym udziale środków Fundacji Wetereanów w Stanach Zjednoczonych. IPN odmówił finansowania.Adam Pawluś, starosta jasielski

Pomnik, który stanął w Jaśle, przedstawia postać Orła Polskiego w koronie z ryngrafem „Matki Boskiej Ostrobramskiej”, walczącego z trzema hydrami symbolizującymi okupanta i stojącego za nim organizacji. Zostały one odlane w brązie i ustawione na granitowym postumencie.

Środki na wykonanie obelisku przekazali darczyńcy indywidualni oraz Fundacja LOTOS, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku oraz Stowarzyszenie Oświatowo-Edukacyjne Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, które koordynowało proces zbiórki funduszy.

Pomnik wywołuje trochę kontrowersji. To dobrze, bo będzie większa promocja naszego miasta. Mam nadzieję, że będzie budził tylko pozytywne emocje, że w godny i właściwy sposób odda hołd naszym bohaterom. – powiedział starosta.

Wydarzenie związane z symbolicznym przekazaniem miejscowej społeczności nowego miejsca pamięci narodowej na terenie miasta Jasła organizują: Zarząd Powiatu na czele ze starostą jasielskim Adamem Pawlusiem, Stowarzyszenie Oświatowo-Edukacyjne Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle oraz Stowarzyszenie „Solidarni” w Jaśle.

Będzie ono miało miejsce w 80. rocznicę powstania Państwa Podziemnego. Poprzedzi je msza święta w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy Wyklętych, która zostanie odprawiona w Kolegiacie Farnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Główną część patriotycznych uroczystości, które będą miały miejsce na skwerze przy Zespole Szkół nr 4, zaplanowano na godzinę osiemnastą. W programie ujęto: wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego, odczytanie Apelu Pamięci, odsłonięcie pomnika przez zaproszonych gości wraz z poświęceniem oraz okolicznościowe przemówienia organizatorów.

Patronat honorowy przyjęli m.in. Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki, Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba, senator RP Alicja Zając, poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Zapraszamy mieszkańców Jasła i regionu do wzięcia udziału.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE