Kultura | rozrywka | edukacja

Liga Naukowa z LOTOSEM … czyli młodzi i kreatywni znowu w akcji

Już po raz szósty, po krótkiej przerwie, wystartowała Jasielska Liga Naukowa z Lotosem. Tym razem badania naukowe będzie prowadziło 103 uczniów z 7 szkół podstawowych. W sumie zrealizowane zostaną 32 projekty.

Dzięki przychylności Grupy LOTOS mamy możliwość po raz kolejny zorganizować Ligę Naukową z Lotosem. We wszystkich poprzednich edycjach spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Cieszę, się, że znów spotykamy się z młodymi, ciekawymi świata uczniami. Wasza pasja i chęć do pracy naukowej sprawiają, że zawsze z wielką ciekawością oczekujemy wyników prowadzonych przez was badań – mówił podczas uroczystej inauguracji Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Z kolei Jacek Gogola, prezes zarządu Lotos Infrastruktura S.A. w Jaśle, zaznaczył, że firma LOTOS zawsze chętnie współpracuje z Miastem Jasłem w tego typu przedsięwzięciach. – Staramy się wspierać różnego rodzaju projekty, które pozwalają realizować pomysły odnoszące się do sportu, kultury, edukacji i nauki. Mam nadzieję, że kolejna edycja jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem pozwoli uczestniczącym w projekcie dzieciom i młodzieży rozwinąć swoje pasje i uruchomić kreatywność. (…) Mam nadzieję, że w kolejnych latach LOTOS nadal będzie wspierał tego rodzaju inicjatywy, bo one na to zasługują – powiedział.

Liga wykorzystuje atrakcyjną dla uczniów metodę uczenia się opartą na strategii rozwiązywania problemu naukowego. Wymaga ona postawienia frapującego problemu badawczego, zaplanowania działań, a później poszukiwania i weryfikowania jego rozwiązań. Po zakończeniu projektu uczniowie prezentują przed komisją ekspercką swoje osiągnięcia. Liga jest projektem realizowanym w ramach programu „Jasło – Miasto Wiedzy”.

W tej edycji uczniowie będą między innymi próbować znaleźć odpowiedź na to „W jaki sposób komunikują się młodzi jaślanie?”, „Jak zdobyć, utrwalić i upowszechnić informacje na temat zapomnianych, a zasłużonych ludzi spoczywających na jasielskiej nekropolii?”, a także „Gdzie w Jaśle można znaleźć fraktale?”.

Zakończenie projektu zaplanowane zostało na maj przyszłego roku. Wówczas to w poszczególnych kategoriach wiekowych wyłonieni zostaną zwycięzcy. Dodatkową motywacją dla zespołów ma być również nagroda główna, którą w tej edycji, dzięki hojności Fundacji LOTOS, jest utworzenie pracowni dydaktycznej w szkole, do której chodzą laureaci.

Inauguracja VI JLN z LOTOSEM odbyła się podczas Festiwalu Nauki w Jasielskim Domu Kultury. Festiwal, tak jak poprzednie, został zorganizowany w ramach programu „Jasło – Miasto Wiedzy”. Odwiedziły go setki dzieci i młodzieży wraz z opiekunami.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE