Kultura | rozrywka | edukacja

Ľudmila Bujdošová „Na szkle malowane“ (zapowiedź)

Wystawa w jasielskim Muzeum Regionalnym

Muzeum Regionalne w Jaśle w ramach współpracy z Muzeum Centrum Kiltury w Trebiszowie, zaprasza na wystawę słowackiej artystki Ľudmily Bujdošovej zatytułowaną „Na szkle malowane“. Wernisaż wystawy z udziałem autorki prac odbędzie się 25 października o godz. 17.00.

Ľudmila Bujdošová, urodzona w Koszycach, jest absolwentką Szkoły Sztuki Użytkowej w dziedzinie zdobienia ceramiki i porcelany, a następnie Studium konserwacji i restauracji malarstwa. Studiowała również na Uniwersytecie Pavla Jozefa Šafárika w Preszowie. Maluje na szkle od 2007 r. Uczestniczy w różnych wydarzeniach, targach i festiwalach związanych z rzemiosłem artystycznym, na których prezentuje swoje prace.

Jako pedagog stara się wspierać utalentowane dzieci, inspirując je do wyrażania własnej kreatywności. W jej twórczości źródłem inspiracji jest przyroda. Artystka lubi podróżować i odkrywać nowe horyzonty. Inspiruje ją secesja, tematyka baśniowa i anielskie motywy. Jej filozofią życia jest skupianie się na teraźniejszości oraz czerpanie radości z małych rzeczy. W każdym dniu stara się znaleźć inspirację. Lubi pracować ze szkłem, o którym mówi, że jest kruche jak ludzka dusza, ale ma zdolność przepuszczania światła i rozjaśniania świata w najpiękniejszych barwach. W jej pracach możemy znaleźć obrazy, talerze, wazony, biżuterię.

Wystawy indywidualne:
2011 – Poezja szkła, Aleja Rzemiosła, Koszyce.
2015 – Na szkle malowane, Vranov nad Topľou.
2018 – Na szkle malowane, Muzeum i Centrum Kultury Zemplina Południowego w Trebiszowie

Wystawa będzie udostępniona w jasielskim muzeum do 6 grudnia.

Podczas trwania wystawy muzeum proponuje również tematyczne warsztaty prezentujące technikę malowania na szkle. Zajęcia prowadzone będą przez pracowników muzeum w każdy czwartek listopada w godz. 15.00 – 16.30. Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów dla zainteresowanych grup w innym czasie po wcześniejszym uzgodnieniu. Zajęcia są odpłatne, więcej informacji na stronie muzeum.

Ľudmila Bujdošová „Na szkle malowane“
Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11
od 25 października do 6 grudnia 2019

(Muzeum Regionalne w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE