Kultura | rozrywka | edukacja

Przestrzeń obrazu (zapowiedź)

Spotkanie autorskie z Józefem Wilkoniem

16 października 2019 r. w ramach XIV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle odbędzie się spotkanie z Józefem Wilkoniem, nestorem polskich ilustratorów.

Któż nie pamięta z własnego dzieciństwa ilustracji do zbioru wierszy „Kto wymyślił choinki?” czy cyklu opowiadań Heleny Bechlerowej „O kotku, który szukał czarnego mleka”. Jego rysunki wówczas bardziej przemawiały do czytelnika niż tekst, w naturalny sposób go uzupełniając. Jednak Józef Wilkoń jest nie tylko ilustratorem dla dzieci. Wybitne ilustracje do „Pana Tadeusza” i „Don Kichota”, a także światowe uznanie, świadczą o kunszcie artysty. Talent i oryginalność docenili nawet Japończycy, którzy posiadają ogromny zbiór jego prac.

Wilkonia rzadko kiedy interesuje człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi – czytamy w jednym z artykułów. Inspiruje go natura i wyobraźnia – przyznaje się Agacie Napiórkowskiej w książce „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”.

Współorganizatorem spotkania jest Jasielski Dom Kultury.

Spotkanie odbędzie się 16 października 2019 r. o godz. 17.00 w Galerii Jasielskiego Domu Kultury, ul. Kołłątaja 1.

[AKTUALIZACJA: 14.10, godz. 15:50]

Z przyczyn niezależnych od Organizatora spotkanie zostało odwołane.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE