Informacje

Nowe stawki podatku od nieruchomości

Po 7 latach Miasto Jasło ponosi stawkę podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne i grunty. Będzie to jednak bardzo niska podwyżka i wyniesie 2 procent.

Jest to jedna z trudniejszych decyzji, którą trzeba było podjąć. Niestety była ona konieczna, gdyż podatki, które w tej chwili płacimy, były uchwalane jeszcze 2012 roku. Przez siedem lat wskaźnik cen towarów i usług wzrósł o 4,5 proc., stąd też planując przyszłoroczny budżet miasta nie możemy nie uwzględnić tych danych, jeżeli chcemy realizować zaplanowane na przyszły rok inwestycje – podkreśla Ryszard Pabian, burmistrz Jasła

W nowym roku stawki od budynków mieszkalnych lub ich części wyniosą od 1 m2 powierzchni użytkowej – 0,57 zł, czyli o 1 grosz więcej. Podatek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej przez ostatnie lata wynosił 20,91 zł/m2, w przyszłym roku będzie to 21,33 zł/m2. Podatek od powierzchni użytkowej budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wynosił 4,61 zł/m2, teraz będzie to 4,70 zł/m2. Natomiast podatek od metra kwadratowego powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podniesie się z 0,83 zł do 0,85 zł.

Dochody z podatku od nieruchomości w 2020 roku wyniosą w sumie 28 mln 950 tys. złotych. Jest to znacząca kwota dla budżetu miasta, które zamierza realizować kolejne inwestycje.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE