Informacje

Oszuści nadal aktywni!

Policjanci przestrzegają przed nadmierną ufnością wobec osób, które dzwonią na telefony stacjonarne i podając się za członków rodziny proszą o duże sumy pieniędzy. W wielu przypadkach to podstępni oszuści, którzy bezwzględnie pozbawiają swoje ofiary oszczędności.

Jasielscy policjanci odnotowali wczoraj kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustw i wyłudzeń pieniędzy popularną metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. W większości przypadków osoby, do których dzwonili rzekomi członkowie rodziny, szybko orientowali się, z kim mają do czynienia, dzięki temu nie padły ofiarą przestępstwa.

Jednak wciąż nie brakuje osób, które niestety dają się nabrać oszustom i oddają im oszczędności całego życia. Wczoraj oszuści zaatakowali głównie mieszkańców z terenu gminy Jasło. Osoby dzwoniące do pokrzywdzonych podawały się za ich członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji i informowały o konieczności „wykupienia” ich najbliższych w związku ze zdarzeniami drogowymi, które spowodowały.

Przekazanie określonej kwoty pieniędzy było jedyną możliwością uniknięcia kary więzienia. Oszuści grali na emocjach udając płacz i silne zdenerwowanie. Wywierali jednocześnie presję na seniorach utrzymując z nimi ciągły kontakt telefoniczny. Niestety, troje mieszkańców naszego powiatu uwierzyło oszustom. Pokrzywdzeni postępując zgodnie z instrukcjami oszustów przekazali swoje oszczędności kurierom.

 PAMIĘTAJMY! 

Schemat postępowania oszustów jest podobny. Dzwonią głównie na numer stacjonarny, najpierw informują o jakimś poważnym zdarzeniu, najczęściej drogowym, podają się za najbliższą rodzinę. Na potwierdzenie swojej wiarygodności przekazują telefon rzekomemu policjantowi. Oszuści starają się zaskoczyć swoją ofiarę, wytworzyć sytuację stresującą, zmuszając do działania pod presją czasu. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, prosi też, żeby nie przerywać rozmowy telefonicznej.

Należy pamiętać także, że policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokość zgromadzonych środków. Nigdy też nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Już niedługo święta, a więc czas wspólnych spotkań z najbliższymi. Apelujemy zatem! – niech każdy przypomni swoim bliskim, rodzicom, dziadkom, jak też krewnym, aby w takich sytuacjach nigdy nie dali się zwieść.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE